Finanční tipy

13 tipů, jak finančně přežít koronavirus

tipy jak finančně zvládnout koronavirus

I když se blýská na lepší časy, co se týká rozvolňování opatření kvůli koronaviru, nebude to tak lehký návrat do reality. Jednoduše proto, že lidé nebudou mít k utrácení peníze, anebo se budou bát. Budou mít strach jít do restaurace, aby se náhodou nenakazili. Budou se bát koupit si nějakou zbytnou věc, protože nechtějí chodit jen tak do obchodu. A taky nebudou vědět, jestli ten podnik má vůbec otevřeno, nebo ne. Proto si myslím, že je potřeba přemýšlet, za co utrácíme peníze. Respektivu u koho nakupujeme. Potom je velká šance, že to společně zvládneme.

V tomto článku jsem sepsala 13 tipů, jak to můžeme společně zvládnout. Pro lepší orientaci jsem tipy rozdělila pro 2 kategorie lidí / firem.

  1. Kategorie – Skupina, která potřebuje pomoc

Jsou to lidé či firmy, kteří se ze dne na den dostali do průšvihu. Mají stálé výdaje, ale nulové příjmy. Asi si každý umíme tyto lidi představit. Například já bydlím naproti jedné restauraci. Shodou okolností se tam měnil majitel, restaurace byla pár dnů zavřená, dostala nové jméno, trochu se upravila a s velkou slávou otevřela. Smutné je, že fungovala cca měsíc a přišlo nařízení vlády…

  1. Kategorie – Skupina, která může nabídnout pomoc

Patří sem lidé či firmy, u kterých se po finanční stránce nic nezměnilo. Zaměstnanci, kteří mají kde pracovat, popřípadě se jim trochu snížil příjem, ale není to nic, co by nezvládli. Anebo taky podnikatelé, kteří se mají díky koronaviru ještě líp. Odbavují více objednávek a víc zákazníků. Pro představu to můžou být doručovací služby typu Rohlík.cz. Anebo zaměstnanec, který má spoustu přesčasů a štědrý majitel firmy mu dá krásné bonusy za dobře odvedenou práci. 🙂

Tipy pro 1. kategorii lidí – potřebuji pomoc

  1. Pokud se tě krize finančně hodně dotýká, začni hledat možnosti, jestli si příjem můžeš už teď nějak zajistit. Pokud jsi například kadeřnice, máš výdaje za nájem a zároveň žádné příjmy, začni vydávat vouchery. Tvá klientela si tím pádem předplatí tvé služby. A když uvedeš na voucher platnost až od 1. 9. 2020, zajistíš si tím, že po znovuotevření tvých služeb ti zákazníci opět zaplatí.

  2. Jestli jsi majitelem restaurace a máš výdejní okénko, rozhodně se přidej na portál: Kde vaří. Zkus oslovit firmy ve tvém okolí s nabídkou dovozu jídla. Pokud máš zavřeno, přidej se na web Zachraň hospodu. Zákazníci si u tebe koupí voucher a jakmile otevřeš, budou ho moci uplatnit.

  3. Pokud ti příjem úplně vypadl nebo se hodně snížil, doporučuji ti si udělat co nejdřív velmi striktní rozpočet a držet se ho. K dodržení ti může pomoct mobilní aplikace Good Budget. Je zdarma jak pro Android, tak pro iOS a pracuje na principu obálkové metody. Doma ji využíváme už pár let. Jak si aplikaci nastavit ti pomůžu v článku Nejlepší aplikace, jak mít rodinný rozpočet pod kontrolou.

  4. Další velmi nápomocnou rukou pro člověka, který se ocitl bez příjmu, jsou Potravinové banky. Celoročně shromažďují potraviny z různých obchodních řetězců a přerozdělují je charitativním nebo humanitárním organizacím, které to dále přerozdělují konkrétním lidem či rodinám. Seznam všech organizací, které ti rádi potravinovou pomoc poskytnou, najdeš na webu. Vpravo si vyber Potravinové banky a následně klikni na kraj ve kterém bydlíš. Poté se ti objeví seznam všech organizací, které s potravinovou bankou spolupracují. Pak už se jim stačí pouze ozvat. 🙂

   Potravinové banky a koronavirus
  5. Jestliže jsi ve skupině podnikatelů, které koronavirus a následná opatření nejvíce zasáhly, mrkni na projekt Nenecháme vás v tom od Seznam.cz. Seznam nabízí zvýhodnění či bezplatnou inzerci v celkové výši 100 000 000 Kč. Zakladatel a majitel Seznamu podnikatelům vzkazuje: „Po každé krizi, ať už je sebevětší, vždy následuje období oživení, rychlého růstu a opětovné prosperity. Podnikatelé a podnikatelky, prosím, vydržte. Nenecháme vás v tom.“ Ivo Lukačovič

Tipy pro 2. kategorii lidí – můžu nabídnout pomoc

Máš ohromné štěstí, že jsi na tom tak dobře. Ano, i když ti tvá mzda nepřipadá, že je vysoká, buď rád, že máš něco. Kdekdo by ti mohl závidět. Využij toho a přemýšlej, za co peníze budeš utrácet. Respektivě od koho si co budeš kupovat. Já si už delší dobu říkám, že bych chtěla kupovat ovoce a zeleninu od farmáře. Spíš chci podpořit „souseda“, než dovoz ze zahraničí. A kdy jindy je vhodnější doba začít, než teď?

Díky koronaviru vznikly úžasné webové stránky a projekty, které podporují skvělé věci. Pár jsem jich tady vypsala:

  1. Považuješ se za milovníka piva? Co říkáš na to, že se hektolitry piva možná budou muset zlikvidovat, protože je nemá kdo vypít? Hospody jsou zavřené a sudy nemají trvanlivost věčně. Proto vznikl web Zachraň pivo který spolupracuje se stovkami malých pivovarů po ČR. Díky tomu si od nich můžeš koupit pivo a vypít ho v obýváku.

  2. Na podobném principu funguje i web Zachraň hospodu, o kterém jsem psala výše. Pokud máš ve svém okolí oblíbenou restauraci a najdeš ji na mapě, kup si tam voucher. Až se podniky opět otevřou, budeš to moci prokonzumovat u nich.
   TIP: pokud má někdo ve tvém okolí narozeniny, zkus mu takto darovat voucher. Nemusíš vymýšlet jiný dárek a podpoříš českou gastronomii. 🙂 

   Jak pomoc v době koronaviru

  3. Mapa českých tvůrců vznikla na webu Česko tvoří . Můžeš si tam jednoduše vybrat, co chceš, a koupit si to od člověka, který bydlí hned vedle tebe. Pokud něco tvoříš nebo o někom víš, určitě se do mapy zapiš.

  4. Inspirativní web Koronápady rozhodně pomůže lidem, kteří jsou momentálně zavření doma s dětmi. Ale ne jenom jim. Na tomto portálů najdeš stovky tipů, od „jak pomoc seniorům“ přes užitečné aplikace a nástroje pro práci na dálku až ke slevě na konverzaci s anglickým rodilým mluvčím. Díky koronápadům si karanténu můžeš zpříjemnit.

  5. Na internetové stránce www.dobro.cz najdeš tzv. dobro-cestník. Je to rozcestník různých odvětví, přes které můžeš hledat nebo nabízet pomoc. A nebo taky možnosti, kde hledat novou práci. 

  6. Hana Třeštíková, která je producentka a přažská radní, vytvořila festival NIC 2020. Na festival se přihlásilo spousta divadel, kin, festivalů nebo galerií, které jsou teď kvůli covid-19 zavřené a úplně bez příjmu. Diváci si ale můžou koupit vstupenku, třeba do svého oblíbeného kina, na Film o ničem a tím jim jednoduše darovat peníze. Výši vstupného si můžete zvolit od 20 Kč až do 5 000 Kč.

  7. Chceš přiložit ruku k dílů nebo máš organizaci, která nabírá dobrovolníky, kteří pomáhají v koronavirové době? Mrkni na platformu Pomůžeme si. Díky koordinaci dobrovolníků se neziskovky stávají efektivnější. A zároveň hledají dobrovolníky, kteří pomůžou přetíženým organizacím v souvislosti s koronavirem.

  8. Jestli přemýšlíš, že bys chtěl v téhle době začít investovat, tak na pravidelné pasivní investování doporučuji Portu. Po vyplnění dotazníku ti sestaví portfolio a díky snadnému webovému rozhraní můžeš vidět, jak si na tom stojíš. Nejvíc se mi líbí, že jde kdykoliv poslat peníze navíc, nebo neposlat vůbec. A jejich roční poplatek 1 % z celkové výše spravovaného portfolia je víc než férový. A navíc, když se zaregistruješ přes něčí doporučení (třeba mé 🙂 ) budeš mít první 3 měsíce investování zdarma. A já taky. Více o Portu se dozvíš na jejich webu nebo v dalším článků na blogu Poslušné peníze.

   Investice na Portu

Tahle doba není lehká. Je mi líto všech, kteří se ne vlastní vinou dostali do finančních problému. Pokud se tě to týká, moc ti přeji, abys toto období přečkal co nejlíp a na konci roku sis poklepal na rameno, že jsi to dobře zvládnul. A jestliže se tě situace moc nedotkla, přemýšlej, jak bys své peníze mohl použít. Chápu, že nejde zachránit všechny. Ale zkus udělat pro jednoho to, co bys chtěl udělat pro všechny (Andy Stanley).

Znáš další weby a služby, které pomáhají v době koronaviru? Napiš je do komentáře, ať můžeš inspirovat i další lidi. A pokud se rád bavíš o penězích nebo se chceš na něco zeptat, přidej se do nově vzniklé facebookové skupiny Poslušné peníze. Budu se těšit.

Monika

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..