Investice

15% zhodnocení u SafeFuture s.r.o., aneb naše první zkušenost s alternativní investicí

Alternativní investice

Jak bezpečně investovat peníze a mít více než 10% zhodnocení ročně? Jde to vůbec? Nad touto otázkou jsme si manželem lámali hlavu a říkali si, že by bylo super, něco takového mít. Našla jsem na internetu firmu SafeFuture s.r.o., která říkala, že to jde. Ale jak to tak někdy bývá, tak když něco vypadá v investování příliš jednoduše, bude v tom nějaký zakopaný pes nebo podvod.

Co je to firma SafeFuture s.r.o. a o co vůbec jde?

Firma SafeFuture s.r.o. investorům nabízí koupi serveru (kupní smlouva) a následný okamžitý pronájem (nájemní smlouva) tomu stejnému subjektu. Tím firma dostane možnost generovat výpočetní výkon, který následně prodává třetím stranám, se kterými už ovšem investor nemá žádný právní vztah.

V praxi to vypadalo tak, že jsme si v prosinci 2018 za 150 000 Kč koupili server, firma nám ho „postavila“, zprovoznila, zapojila do jejich již fungující technologické sestavy a následně si ho od nás pronajala zpět. Nám potom měsíčně přichází na bankovní účet nájemné ve výši 8 125 Kč, které je garantované smlouvou po dobu 2 let. 

Za 2 roky na nájmu celkem dostaneme 195 000 Kč, a protože se po 2 letech server ekologicky zlikviduje, ve vyplaceném nájmu už je započítaná i celá počáteční jistina, která byla vložena. Takže zisk dělá 45 000 Kč, což je za 2 roky celkem 30% zhodnocení. A to vychází jako 15% úrok p.a. 

Podle čeho jsme se rozhodli, jestli do toho jít, nebo ne?

Ještě teď si vzpomínám, že jsme s manželem šli na hodně dlouhou zimní procházku a přemýšleli nad tím, jestli do toho jít, nebo ne. Nejhorší bylo, že jsme neznali vůbec nikoho, kdo by s firmou měl jakékoliv zkušenosti. A na internetu toho taky moc nebylo. Proto jsme napsali aspoň pár lidem, co si o tom myslí, a nakonec udělali rozhodnutí, že do toho půjdeme. 

Přesvědčila nás jedna jediná věc. A tou je osoba, která za firmou stojí. Pan Martin Šuba. Projeli jsme si jeho Facebook a LinkedIn účet, zkontrolovali jeho pracovní zkušenosti, hodněkrát si telefonovali a usoudili, že to není nějaká fiktivní či pochybná osoba žijící v zahraničí, ale reálný člověk s dobrou pověstí, kterou by si nějakým podvodem dle našeho soudu nechtěl zničit. 

Že to byl risk? O tom žádná. Byla (a stále to je) naše nejrizikovější investice. Už dopředu jsme se smířili s tím, že o peníze možná přijdeme. A věř mi, že ten pocit, když přišel první nájem, byl k nezaplacení. Naše oddechnutí museli slyšet asi i sousedi odvedle ☺ . 

Jeli jsme se přesvědčit na vlastní oči

Investice je na 2 roky a když píšu tento článek, máme 1. rok za sebou. Takže můžu říct, že to funguje, líbí se nám to a také věc doporučujeme dál. Ale když jsme s manželem přemýšleli, jak si ještě víc ověřit, zda to opravdu není podvod, jedinou akcí, která nás napadla, byla fyzická návštěva a ověření si reálií. Rozhodli jsme se, že dříve, než napíšu tento článek veřejně, se sejdeme s Martinem Šubou a servery fyzicky uvidíme. A to se taky stalo. 

Protože se na webu firmy píše, že se některé servery nachází na Hotelu U anděla Michaela, schůzka probíhala tam. Celé setkání se neslo v milé atmosféře a byli jsme vděční, že se majitel s námi setkal. Nejvíc nás oslovila tato 3 upřesnění:

 1. Nezávazné doporučení, že sekce alternativních investic by u žádného investora rozhodně neměla přesáhnout 25 %.
 2. Odůvodnění vysoké ceny hardware oproti nákupu stejného typu hardware na internetu. Ve vstupní investici totiž není započítán jen počáteční nákup “železa”, ale také například elektřina po dobu 2 let fungování serveru, práce technika s montáží, servisní práce technika po celou dobu nájmu, podíl na nájmech nemovitostí, pojištění, internetové připojení apod.
 3. Peníze nám nepřináší kus “železa” někde stojící na stole, ale výpočetní výkon, které zařízení umí vygenerovat. Produkt je tak “fintech” – průnik financí a technologií.

Byl v průběhu tohoto roku nějaký problém?

Jedna z nejčastějších otázek, na kterou se mě lidé ptají je, zda byl v průběhu roku nějaký problém. A následně, jak se to řešilo. Celou dobu jsem odpovídala, že žádný problém nikdy nebyl. Až na minulý měsíc. Tudíž listopad 2019. Nájemné bylo 4 dny po splatnosti a já už začínala být hodně nervózní. To se totiž nikdy nestalo. Napsala jsem panu Šubovi, že nájem nepřišel a zda je nějaký problém. Odpověď přišla téměř okamžitě. Lidský faktor selhal a prostě moje jméno s platbou omylem přeskočili. 

Tuto informaci jsem si ověřila u své kamarádky, která server taky u firmy vlastní a napsala jí, který den jí v listopadu 2019 přišel nájem. Odpověď byla, že v termínu splatnosti. Tudíž dne 21. 11. Na základě toho jsem zjistila, že mi majitel nelže, a vlastně v mých očích dokonce stoupnul. Chyba se stane. Důležitá je pro mě rychlost a úplnost řešení problému. Ne to, že si někdo hraje na neomylnost. 

Jaký je postup po 2 letech?

Před ukončením nájmu se ti SafeFuture s.r.o. ozve a nabídne 2 řešení konečného vypořádání. Tato jsou popsána v samotné smlouvě.

 1. Server se ekologicky zlikviduje na náklady SafeFuture s.r.o. (Takže s tím už nemáš žádné další poplatky.)
 2. Server se odpojí od sestavy, vyčistí, odinstaluje a následně doručí k tobě domů. V tom případě se hradí manipulační poplatek cca 13 000 Kč, ke kterému si ještě připočti dopravné.

A k čemu vlastně třetí strana server využívá?

Na to jsme se ptali ještě předtím, než jsme si server koupili. Na webu píšou, že servery nejvíce poptávají grafická a filmová studia, popřípadě vědecké laboratoře. Co to znamená a jestli je to pravda, těžko říct. Na mé otázky mi bylo odpovězeno, že vlastně ani SafeFuture s.r.o. to nemůže přesně vědět, k čemu je prodaný výpočetní výkon využíván, protože je přístup třetím stranám ošetřen heslem a je zde garantována diskrétnost (oceňují ji zejména ti, kteří vyvíjí něco úplně nového a nechtějí, aby se to někdo dozvěděl předčasně). Tedy objednatel (třetí strana) dostane přidělen určitý jasně definovaný výpočetní výkon a SafeFuture nemá možnost nahlížet na jeho praktické využití. 

K čemu je server doopravdy využíván se asi nikdy nedozvíme. A upřímně? No a co. V konečném důsledku je nám to jedno.  Náš měsíční nájem je fixní a je odvozen od jasného právního vztahu – nájemní smlouvy. Nejdůležitější pro nás je, aby se server nepoužíval k nějakým nezákonným účelům. Smluvně to pochopitelně ošetřeno je (myslím mezi SafeFuture a třetí stranou), ale tohle si člověk z principu věci nemůže ohlídat. Můžeme doufat, ale jistotu mít nikdy nebudeme. Asi tak, jako když člověk pronajímá garáž. Můžeme doufat, že ji člověk nepoužije k vaření perníku, ale to je tak asi vše. 

Největší výhoda SafeFuture s.r.o

Největší výhodu této investice vidíme v tom, že se úrok a jistina vyplácí každý měsíc. Díky tomu můžeme peníze znovu někam investovat a nechávat je tak vlastně vydělávat 2x. Například skrz platformu Upvest se může investovat už od 5 000 Kč a navíc k první investici dostaneš 500 Kč. Zde si lze koupit dluhopis od developera na financování nějakého developerského projektu. (Článek, který jsem o tom napsala, si můžeš přečíst tady.)

Aktuální parametry investice

Podmínky pro nově koupené servery jsou jiné, než jaké byly před rokem. V tuto chvíli 1 server stojí 199 000 Kč a nájem (složený z jistiny a úroku) po dobu 24 měsíců je 10 116 Kč. Investice vychází na 11% zhodnocení p. a. Pro aktuální podmínky se ale raději vždy koukni na safefuture.cz .

Jaký je tedy závěr?

Jestli přemýšlíš, kam zaparkovat cca 200 000 Kč na krátkou dobu, SafeFuture s.r.o. můžeme doporučit. Je to ale riziko jako každá jiná investice. Minulé zisky nejsou garancí zisků budoucích. Každý je plně odpovědný za analýzu rizika po své ose a následně rozhodnutí, zda do věci jít, nebo ne. Jestli to za půl roku krachne, to nikdo neví. Říkám jen svou zkušenost po ročním pozorování, že to funguje do puntíku tak, jak bylo na začátku řečeno.

Jo a aby bylo jasno, tento článek není nijak finančně podporován ze strany SafeFuture s.r.o. ani nemáme žádnou dohodnutou provizi za doporučení. 🙂

9 komentáře “15% zhodnocení u SafeFuture s.r.o., aneb naše první zkušenost s alternativní investicí

 1. Poslední dva roky se neustále píše o prašivých dluhopisech. Člověk si říká že do toho snad už ani nikdo nemůže investovat…

  …a ono né, stále je tady dost jedinců kteří vyhodnotí investici do rok staré společnosti nabízející 15% jako super deal:D

  P.S. tu hypotéku budete splácet ještě dlouho, věřte mi.

  1. Zdravím Anonyme,
   pokud vím, tak prašivý dluhopis je dluhopis na tajňačku. Firma nechce splňovat určité regule a proto to dává jako “podpultovku”. Toto ale není dluhopis. Za své peníze si kupuješ konkrétní movitou věc, která ti patří a tu následně pronajmeš.
   PS: jak dlouho budeme platit hypotéku, ukáže až čas. Moje prognáza je, že už jen pár let 🙂

 2. Ahoj Mončo,
  Na základě tvého doporučení provedena investice do serveru SafeFuture s.r.o. Smlouva byla vyřízena rychle a bez průtahu a dnes přišla první splátka za nájem serveru. Vše funguje jako po drátkách. Tak by to mělo fungovat..:-) Dík za tip a hezké svátky..:-)
  Dan

  1. Ahoj,
   chci se jen zeptat. A jakou máte garanci , že firma bude plnit své závazky? Máte to nějak ve smlouvě ošetřeno?
   Jestli ne, tak je to podle mě risk..
   Helča

   1. Ahoj Helčo,
    díky za komentář. Garance je ošetřena ve smlouvě. Respektivě ve smlouvě je napsáno, že nájem je fixní po dobu 2 let a SafeFuture z ní nemůže odstoupit.
    Měj se krásně,
    Monika

    1. Zdravím paní Kolmanová,
     mám jen krátký dotaz ohledně ročního zdanění.
     Spadají takto vydělané peníze pod daňové přiznání?

     Jarda

     1. Dobrý den Jardo,
      Ano, 15 % ze zisku. Ohledně daní se doporučuji obracet na daňového poradce.
      Hezky den, Monika

 3. Dobrý den,

  Díky za článek – jste asi první, na které jsem narazil, kteří tuto investici udělali. Před nějakou dobou jsem nad tím také přemýšlel – komunikoval jsem s firmou, dostal jsem i návrhy smluv, které byly velmi solidní, byly mi zodpovězeny moje otázky typu “co když zkrachuje?” apod. Protože těch 200000 pro mě bylo hodně peněz a nenašel jsem žádnou referenci, nakonec jsem do toho nešel a koupil dvě garáže, protože to je přeci jen něco hmotného. 🙂 výnos mám kolem 10% a zatím to funguje. Kdybych ale měl volné peníze, zkusil bych to.

  Btw, podezírám je, že těží bitcoiny. 🙂

  Hezký den!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..