Finanční tipy

3 metody, jak začít šetřit peníze, aneb přestaň žít od výplaty k výplatě

Jak šetřit peníze

Chceš žít od výplaty k výplatě? Tipuji, že nejspíš ne. Možná už jsi slyšel, že je potřeba zvýšit příjmy nebo snížit výdaje. Ale ani to ti nepomůže, aby se ti zvyšovaly úspory. Mzda ti může růst až do nebes, ale pokud si neosvojíš jednu z těchto tří taktik, jak šetřit peníze, nijak ti samotný růst příjmu nepomůže. 

Pokud nemáš plán, jak šetřit a řídíš se heslem: „co zbude, to zbude“, možná už sis všiml, že ti toho nikdy moc nezůstane. A pokud patříš do té kategorie lidí, kterým i přesto něco na účtu zůstává, tak věřím, že když budeš aplikovat jednu z těchto tří metod, peníze ti na kontě porostou mnohem rychleji. Takže, tady jsou:

1.    Metoda – Odkládej si každý měsíc stejnou částku

Na tom není asi nic nepochopitelného. Na základně svých příjmů a výdajů si zkus zvolit konkrétní částku, kterou si měsíčně pošleš na jiný účet. Třeba na spořící účet nebo si částku vybereš a vložíš fyzicky do obálky. To je v tuto chvíli jedno. Důležitější je, abys toto udělal na začátku měsíce, nikoliv na jeho konci stylem: „Pokud mi zůstanou 3 000 Kč, pošlu si je na spořák“. Odešli si peníze hned, jakmile ti výplata přijde. 

Výhoda

 • Můžeš si nastavit trvalý příkaz a bude ti to odcházet z účtu automaticky. Díky tomu na platbu nemusíš myslet a úspory se ti vždycky odešlou. 

Nevýhoda

 • S rostoucím příjmem ti nerostou úspory. Pokud v jednom měsíci dostaneš v práci prémie, podaří se ti dotáhnout super zakázku, přijde přeplatek za energie, pak výše tvé měsíční úspory toto navýšení nereflektuje. Na druhou stranu způsob, jak utratit zvýšený obnos peněz, najdeš hned. J

2.    Metoda – Nastav si procentuální podíl příjmu, který budeš šetřit

To jednoduše znamená, že si určíš, kolik procent chceš měsíčně šetřit. Třeba 10 % z tvé mzdy půjde na šetření. Když ti přijde mzda 20 000 Kč, odešleš si 2 000 Kč. Když ti druhý měsíc přijdou prémie a tvá výplata bude najednou 40 000 Kč, odešleš si 4 000 Kč.

Výhoda

 • Tvé měsíční úložky se zvyšují s rostoucím příjmem. 

Nevýhody

 • Nelze si nastavit trvalý příkaz v procentuální výši a každý měsíc tak platbu musíš zadat manuálně. To může mít za následek, že si někdy pošleš méně, než bys měl, anebo na to někdy zapomeneš. 
 • Nejsi motivovaný svá procenta za nějaký čas navýšit. Třeba na 15 %.

3.    Metoda – Zastropuj si svou spotřebu

Tuto metodu mám nejraději a řídíme se s ní doma. Je totiž nejefektivnější a dokážeme díky ní nejvíce šetřit. Spočívá totiž v opačném modelu. Neřekneme si, kolik chceme šetřit, ale kolik peněz chceme maximálně za měsíc utratit. Říkáme tomu, že máme stanovený měsíční finanční limit. Díky tomu se naše spotřeba s rostoucím příjmem nezvyšuje, ale naopak se nám velmi pěkně zvyšuje měsíční šetřící složka.

Výhody

 • Nejvíc to reflektuje zvýšení mzdy. Například: mimořádný měsíc, kdy je třeba 13. plat nebo hodně dotažených obchodů v práci.
 • Nezvyšuješ si spotřebu.
 • Hledáš kreativní způsoby, jak ušetřit finance. Je skutečně vždy vše porouchané nutno řešit tak, že jdu a koupím věc novou? S přáteli se třeba nescházíš po kavárnách, ale doma. Roztrhla se ti bunda? Fajn, kup si šití a zašij si ji. Nebo šlo by nějakou platbu odložit až na další měsíc? A tak dále.

Nevýhody

 • Je to nejtěžší varianta s ohledem na sebekázeň a disciplínu. 
 • Někdy máš kvůli tomu hodně svázané ruce ve svém běžném rozpočtu. 
 • Občas můžeš mít „depku“, že jsi opět nevyšel a část peněz ze spořícího účtu si odešleš zpět na běžný. 

Tu třetí metodu máme s manželem opravdu nejraději. A proto jsem o ní napsala před nějakým časem i samostatný článek, který se jmenuje Jak konečně přestat utrácet a začít generovat přebytky. Najdeš tam i mimo jiné postup, jak si měsíční finanční limit nastavit. 

Nastavený měsíční finanční limit už máme několik let a uvědomujeme si, jak hodně nám pomáhá. I když se v průběhu uplynulých let naše příjmy (změna zaměstnání u manžela a u mě snížení příjmu s odchodem na rodičovskou dovolenou) i výdaje (narození dítěte) výrazně změnily, můžeme každý měsíc vidět, jak jsme rádi, že jsme si zvolili tuto variantu.

Jak začít šetřit peníze?

Pokud v tuto chvíli nemáš nastavené, jak budeš generovat přebytky, doporučuji si vybrat jednu metodu a s ní začít. Čím déle to budeš odkládat, tím více se vzdaluješ od momentu, že se pohneš z místa a zůstatek na tvém spořícím účtu poroste. Vybranou variantu testuj aspoň 3 měsíce a pak výsledek vyhodnoť.

TIP: Pokud chceš nějakého pomocníka do mobilu, který ti bude pomáhat vyjít v rámci měsíce s penězi, doporučuji ti aplikaci GoodBudget. Jak si ji nastavit a jak funguje si můžeš přečíst v článku Nejlepší aplikace, jak mít rodinný rozpočet pod kontrolou.

Odstupňované varianty podle obtížností

Varianty jsou odstupňované od nejlehčí po nejtěžší. To znamená, že 1. varianta, kdy si odkládáš jednu fixní částku, je nejlehčí. Potom následuje 2. varianta, tj. šetřit na základě procent. A nakonec 3. varianta, kde máš určený měsíční finanční limit, který se nijak extra nezvyšuje s ohledem na kolísavost tvého platu. 3. varianta je nejtěžší, ale dlouhodobě nejúčinnější.

Pokud už se řídíš pár měsíců/let 1. variantou, zkus postoupit do 2. nebo 3. Uvidíš, jak se tvé úspory budou zvětšovat. 

TIP: Pokud máš každý měsíc jinou výši svého platu. Např. jako živnostník, obchoďák, realiťák, podnikatel, … začni s 3. variantou. V měsících, kdy máš míň peněz to vždycky nějak zvládneš a v měsících kdy máš žně, hodně ušetříš. A ušetřené peníze můžeš třeba někam zainvestovat, aby ti vydělávaly další peníze.

Samozřejmě někdy je potřeba měsíční limit na útratu zvýšit. Třeba když se nám narodilo dítě. Ale dlouhodobě je super, když je ta částka více méně pořád stejná. Mimochodem, snažíme se tak o to, abychom úroveň naší spotřeby diktovali my sami. Ne náš soused. Ne marketingová mašinerie a všudypřítomná reklama. Ale naše vědomé rozhodnutí, kolik je vlastně dost. Jsme na cestě, není to určitě hotové a přiznáme se, že někdy je nám opravdu líto, že si něco musíme odepřít. Ale jsme přesvědčeni o svém dlouhodobém cíli, který máme stále před očima, tedy teď se primárně zaměřit na nekompromisní zkosení hypotéky, jak jen nejrychleji dovedeme.

Jaký systém na šetření teď používáš? Máš nějakou jinou metodu? Poděl se o ní do komentáře a inspiruj tak i ostatní čtenáře. Budu se těšit. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..