Finanční tipy

Co musíš udělat jako první, než začneš investovat

jak si vytvořit finanční rezervu

 

Přemýšlíš, že bys začal investovat? Nebo jen hledáš nějaké možnosti, kam uložit část peněz, ať neleží na spořícím účtu, kde je žere inflace? Řeknu ti jednu věc, kde je potřeba začít, ať neskončíš po roce s holým zadkem.

Na internetu je spoustu článků s tématikou: Jak začít investovat. A přiznám se ti, že jsem kdysi takové články vyhledávala. Pokud podobný návod hledáš taky, na tvou otázku ti odpovím otázkou:

Jak vysokou máš finanční rezervu?

Chápu, asi si říkáš: „už zase ty stejné řeči. Měj minimálně 3měsíční rezervu, 6měsíční rezervu a podobné věci, které jsem už slyšel“. OK, já vím, že neříkám nic nového. Ale stále mě překvapuje, kolik lidí rezervu nemá. Pokud chceš začít spravovat své finance moudře, tohle je základ. Mít dostatečně velkou finanční rezervu.

Samozřejmě můžeš dělat dvě věci najednou. Zvětšovat svůj polštář a pomalu začít investovat po malých částkách. Ale to ti moc nedoporučuji. Může se ti taky stát, že se ti rozbije auto a investované peníze rázem budou chybět. Co se stane pak? Nejspíš budeš mít na výběr z těchto dvou možností:

 • Budeš muset investici předčasně a nevýhodně zrušit.
 • Peníze si budeš muset půjčit v bance.

Ani jedno ti neradím. Vždycky na tom proděláš. Raději s investováním rok počkej, dokud nebudeš mít dostatečnou rezervu. Během té doby si můžeš vytipovat, kterým směrem bys chtěl jít. Hledat, kde se objevuji příležitosti, které tě zajímají a uvidíš, že ti nic neuteče.

Ale jak vysoká rezerva je dostatečná vysoká?

Přesnou částku ti neřeknu. Je to totiž individuální na základě tvých měsíčních výdajů a zároveň tvé práci. Je totiž rozdíl, jestli se zápalem plic onemocní OSVČ nebo zaměstnanec. A druhá věc je, že není OSVČ jako OSVČ. Programátor, který může pracovat z postele si přece jenom nějaké peníze vydělat může, i když je nemocný. Ale takový hodinový manžel asi těžko. V případě nemoci ti příjem může aspoň trochu vyrovnat úrazová pojistka. Ale rozbitou pračku ti nikdo neproplatí.

Jací jsou 3 největší zabijáci tvorby rezervy?

 1. Pokaždé se objeví něco, co nutně potřebuješ.
 2. Každý měsíc se něco rozbije nebo se udělá jiný nečekaný výdaj.
 3. Je to nuda.

To jsou 3 nejčastější překážky ve tvorbě finanční rezervy. Znáš způsob, jak proti nim vyhrát boj? Dokud nebudeš vědět, jak proti nim bojovat, šetření ti půjde ztěžka. Udělej si taktiku, jak odolávat pokušení koupit si něco nového, jak zvyšovat rezervu i přestože se ti občas něco rozbije a najdi si styl, díky kterému tě šetření bude bavit.

Pokud máš páku, jak zkrotit tyto tři zabijáky, poděl se o ně v komentáři. Ať se můžou inspirovat i druzí. Například my s manželem proti nudnému šetření bojujeme tak, že si nastavíme cíl, kolik potřebujeme mít v rezervě.

 

 

8 thoughts on “Co musíš udělat jako první, než začneš investovat

 1. Ahoj Moni,
  díky za článek. Mým největším zabijákem tvorby finanční rezervy je manžel. ? Rád nakupuje a vypadá to, že si musíme udělat nějaká pravidla, jinak se nikdy k dostatečnému polštáři nedohrabem. Do té doby, dokud jsem vedla účet já a on k němu neměl přístup, jsme byli „bohatí“. Je na čase udělat pořádný AK. Těším se na další články.

  1. Ahoj Báro,
   největším zabijákem manžel? Haha, to jsi mě pobavila. A už víš, jaký akční krok by vám pomohl? Změnit přístupové údaje do IB? 😀 My třeba máme “pravidlo”, že věc, která bude stát nad určitou částku, musíme “schválit” oba. Ale v praxi to vypadá tak, že si to většinou vždycky odsouhlasíme :-).

 2. Ahojky 🙂 skvělé články, těším se na další.
  Chci se zeptat jak si mám udělat pořádek příjem/výdej? Opravdu do výdajů započítáváš úplně vše, co ten měsíc koupíš? Nebo se mám zaměřit na velké výdaje jako nájem, orientační cena za jídlo, doprava a tak? 🙂

  Několikrát jsem se snažila vést si veškeré výdaje, ale moc dlouho mi to nevydrželo 😀 Nemáš nějakou radu jak na to, aby mě to bavilo ? 😀 🙂

  1. Ahoj Esi, dobrá otázka! Tohohle tématu se trochu dotknu v dalším článku. Ale ve stručnosti: já doporučuji si zjistit alespoň jeden měsíc, kolik přesně tě jaká kategorie stojí.

   A přesně chápu, ze člověk chvíli začne zapisovat všechno, ale pak ty koupené žvýkačky prostě zapomene napsat… 😀 Nám se osvědčila jedna věc: měsíc sbírat účtenky a doma je jednou za pár dní z peněženky dát do nějaké konkrétní dózy nebo sklenice. Na konci měsíce to vysypat a roztřídit podle kategorie. Jídlo/ doprava/ zábava/ kavárny, … to už je individuální 🙂

   Ale buď v tom aspoň ten měsíc důkladná. Člověk muže najít skulinku, kudy mu utíká docela dost peněz. 🙂 Zítra je 1.2. Ideální datum začít. Dej pak vědět, jak jsi dopadla 😉

 3. Ahojte, od ledna jdu už taky do sebe a jelikož účtenky sice nevyhazuju, ale povalují se mi všude a některé pak nemůžu najít, učím se nový dobrozvyk pracovat s aplikací v mobilu Spending a nebo můj manžel používá Spend Log Pro. Tam si to člověk musí rychle zapsat, než účtenku zahodí. 🙂 Na konci měsíce se budete divit. Monča má pravdu, když má člověk přesný přehled o svých výdajích, pak si občas to 4kafe s kámoškou ve městě rozmyslí a radší jí pozve k sobě na návštěvu. ? Skvělé články Moni! Jen tak dál.

  1. Ahoj Ivet! Souhlasím s tebou. Když to člověk vidí, kolik za ty kávičky utratil… 🙂 Btw proč s Martinem používáte každý jinou aplikaci? V čem jsou ty aplikace jiné?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..