Finance ve vztazích

Finance a manželství: 4 otázky, na které je potřeba si odpovědět

Jak v manželství spravovat peníze a nehádat se

Občas na Facebooku zahlédnu dotaz na finance a manželství. Čtu si diskuze lidí, kteří píší, jak to mají nastavené oni a líbí se mi, že neexistuje jeden jediný model, jak to mít správně.

Někdo preferuje společný účet, někdo zase každý svůj. Na druhou stranu jsem si vědoma některých rizik, které oba modely obnáší. V tomto článku ti položím 4 otázky, o kterých věřím, že je potřeba na ně upřímně odpovědět ANO. Díky tomu můžeš předejít hádkám či jiným nepříjemným situacím.

4 otázky, podle kterých poznám, že máme v manželství finance dobře nastavené

1. Vyhovuje systém oběma v páru?

Aby se jeden strachoval, že nemá za co koupit dětem nové boty a druhý si kupoval elektronické hračky podle libosti asi není moc dobré. Systém musí vyhovovat oběma. Zvláště pak pokud máte finance rozdělené a žena je na mateřské, ujistěte se, že jí rozdělení vyhovuje. Respektive je rozdělení plateb spravedlivé vůči příjmu. Věřím, že v manželství už není tvoje a moje, ale naše. Byť jsou účty rozdělené, mentalita financí by měla být, že to jsou „naše“ peníze.

2. Máte před sebou finanční tajnosti?

Jak hodně jsi vůči partnerovi otevřený? Ví, kolik máš peněz na účtu, popřípadě zná všechny tvé dluhy? Být tajnůstkář ve vztazích nepřináší nic dobrého. Nebo je snad nějaký důvod, proč konkrétní věci tajit? (Když nepočítám kupování dárku).

3. Máte svoje finance diverzifikované?

Tím mám na mysli, jestli jsou všechny peníze, investice, účty v bance a další věci napsané jen na jednoho z vás, nebo část prostředků na tebe a část na tvou drahou polovičku. Pokud například máte společný účet, který je vedený na tebe, tak v případě nějaké vážné nečekané události, se tvá drahá polovička dostane do velkého problému. Nechci malovat čerta na zeď, ale v tom nejhorším případě, tj. úmrtí, se tvůj účet v bance zablokuje a manžel/manželka na to bude moct sáhnout, až se vyřeší dědické řízení. A to taky může trvat hodně dlouho.

Já si celou dobu myslela, že to máme vyřešené. Přece jenom známe s manželem navzájem všechny své přístupové údaje a tak v případě katastrofy si ten druhý pošle z jeho nebo jejího účtu peníze na ten svůj. Jenže pak jsem se setkala s jednou advokátkou, která mě vyvedla z omylu. Jednalo by se totiž o neoprávněnou distribuci a zadělali bychom si tak akorát na problémy. Více se dozvíš v dalším článku. S advokátkou jsem na toto téma udělala celý rozhovor. 🙂

4. Mluvíte spolu pravidelně o financích?

Poslední otázka, na kterou je dobré si v manželství odpovědět je: mluvíte spolu o financích v pravidelných časových intervalech? Všeobecně se říká, že jeden z nejčastějších důvodů, proč se manžele hádají, jsou finance. Věřím, že tomu jde předejít právě tím, když si společně o nich budete pravidelně povídat.

Tady je pár věcí, co s manželem pravidelně děláme:

  • Díváme se společně do všech naších bankovních účtů.
  • Plánujeme měsíční rozpočet.
  • Plánujeme dopředu větší výdaje (třeba dovolenou).

Díky tomu oba víme, kam ve financích jdeme a jak si stojíme. Myslím si, že v manželství je to zodpovědnost obou, abychom se jako rodina starali o finance moudře a dobře. Nejen jednoho z nás. A tak pokud tenhle článek čteš a víš, že to jde tomu druhému líp nebo tě to nebaví, a proto se o toto téma moc nechceš zajímat, chci tě povzbudit k tomu, abys to změnil. Mluvit o financích je důležité. A je dobré, když v této oblasti jsou si manželé rovni a zastupitelní.

Na druhou stranu, pokud jsi to ty, kdo se o finance v rodině stará, zkus do toho pozvat i svou polovičku. Ukaž ji/mu něco hezkého, třeba kolik už máte našetřeno na dovolenou 🙂 a vysvětli, že to nemusí být nuda ani příliš složité.

Jak to máš s partnerem nastavené ty? Popřípadě pokud jsi svobodný, je nějaký model ke kterému tíhneš? Napiš to do komentáře a inspiruj i ostatní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..