Investice

Investuj jako Warren Buffett, aneb 4 základní principy, jak na to

Jak se naučit investovat?

Kdyby bylo zbohatnutí investováním jednoduché, asi bychom byli už všichni miliardáři. Proto ani Warren Buffett, který patří mezi ty nejlepší a nejbohatší investory, neříká, že je to procházka růžovou zahradou. Na druhou stranu nám předává své myšlenky či tipy, podle kterých se můžeme řídit. V jeho knížce The Warren Buffett Way právě takové 4 principy sepsal. Jeho rady jsou odůvodněné, srozumitelné, a hlavně jím ověřené. Takže pokud se chceš učit investovat od toho nejlepšího, tady můžeš začít.

4 principy, jak investovat podle Warrena Buffetta

Warren Buffett se řadí k představitelům takzvané fundamentální analýzy. To znamená, že se snaží odhalit vnitřní cenu akcie a následně se rozhodnout o jejím případném pořízení, držbě nebo prodeji. Tohle člověk ale nedokáže, pokud se nenaučí číst ve finančních výkazech a následně jim rozumět. A možná proto je na tomto člověku nejvíc inspirativní jeho pečlivé studium zákonem stanovených finančních výkazů. Sám říká, že se nebudeme schopni zorientovat na akciovém trhu, pokud si některé věci nenastudujeme od začátku.

1. princip: považuj nákup akcií za nákup malých částeček firmy

Když si kupuješ akcii určité společnosti, je to vlastně jako bys miniaturní podíl ve firmě vlastnil. Pak tě nutně musí jako vlastníka zajímat, zda je management společnosti rozumný, čestný, kompetentní a pracovitý. Zda se můžeš ztotožnit s hodnotami, misí a vizí dané firmy. Ano, firma Philip Morris sice vyplácí dividendu, takže se na první pohled může zdát, že je to výhodná investice do jednoho z titulů, který je součástí indexu PX50, ale opravdu chceš podporovat společnost, která prodává produkt, který ničí lidem zdraví? My třeba ne. Potřebuješ zakoupit akcie firmy, která má silnou historii své finanční situace a zároveň příznivé vyhlídky do budoucnosti.

2. princip: sestav si soustředěné portfolio, které budeš málo obměňovat

Existuje jedna nevýhoda diverzifikace, neboli rozdělování investic do jednotlivých akciových titulů, a tím je rozmělnění možných zisků. Warren Buffett k tomu říká: „Když jsou okolnosti ve tvůj prospěch, buď připraven zainvestovat hodně.“ Soustředěnost znamená určitý smysluplný plán a rozhodnutí si vybrat společnosti, u kterých se domníváme, že se jim bude dařit v budoucnu. Nevýhodou častých obměn portfolia je to, že naše zisky snižují makléřské poplatky spojené s vypořádáním obchodů.

3. princip: investuj jen do toho, čemu rozumíš, a co jsi schopen analyzovat

Každý z nás něčemu rozumíme a něčemu nerozumíme. Máme nějaký okruh svých znalostí a kompetencí. A ten je nutno respektovat a zároveň se můžeme snažit ho rozšiřovat – četbou, návštěvou přednášek a webinářů, snahou naučit se zorientovat ve finančních výkazech, jako jsou rozvaha, výsledovka a výkaz cash flow. Pokud něčemu nerozumíš, ruce pryč!  Musíme elementárně chápat obchodní model firmy, její finanční pozici, vyhlídky do budoucna, pozici firmy na trhu vzhledem ke konkurenci a podobně.

4. princip: požaduj bezpečnostní polštář mezi nákupní cenou a dlouhodobou hodnotou firmy

Podle hypotézy efektivních trhů jsou trhy efektivní, neboli okamžitě zpracují zcela přesně a adekvátně každou novou informaci a cena akcie odpovídá reálné hodnotě firmy (respektive diskontovaným budoucím ziskům). Této teorii ale Warren Buffett, a nejen on, nevěří. Trh je hnán příliš vysoko při bublině a zase příliš nízko při krizi. Cena totiž nemá s vnitřní hodnotou firmy nic společného. Musíme se tedy mít na pozoru, kdy do akciového trhu vstoupíme. V momentě, kdy už má zainvestováno i pan vrátný u vás v práci, není nejlepší moment, kdy vstoupit na trh. Naopak je to moment, kdy po akciích neštěkne ani pes. Každopádně je zde důležitý princip slevy. Že koupíme akcii až tehdy, kdy se prodává bezdůvodně příliš levně.

Warren Buffett je světový unikát a pravděpodobně se nám nepodaří zhodnocovat své zdroje tak, jako se to dlouhodobě daří jemu. Je ale možné, že nám principy uvedené výše budou moci v našem snažením pomoci.

Pokud se aspoň trochu o toto téma zajímáš, knihu můžu doporučit. Ne jenom že je čtivá, ale nabitá velmi potřebnými informacemi, které tě mohou uchránit od špatného rozhodnutí. Koupit si ji můžeš třeba na Amazonu.

A co ty, slyšel jsi někdy o Warrenu Buffettovi? Co tě na něm nejvíce zaujalo?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..