Finanční tipy

Jak dávat dobré dárky k Vánocům, ať to nejsou jen vyhozené peníze?

jake darky koupit detem

Už se ti někdy stalo, že jsi dostal dárek, u kterého sis potichu řekl: Jejda, další svetr…“ Nebo jsi někomu něco dal a po rozbalení jsi viděl mírné rozpaky a nejistotu v obličeji obdarovaného? V takovém případě jsou to jen vyhozené peníze. Bohužel se to nestává ojediněle. Ba naopak. Jen v minulém roce Američané utratili 15,2 miliard dolarů za nechtěné dárky! To je strašné, souhlasíš? Pojďme dávat dobré dárky, které neskončí v koši, ale člověka potěší.

Klíč k dávání dobrých dárků

Rozdat dárky, které potěší, se nerovná dávat drahé dárky. Abychom mohli dát dobrý dárek, který potěší a splní účel, je potřeba toho obdarovaného znát. Všeobecně se lidé rozdělují podle toho, jestli mají rádi věci, nebo zážitky. A protože se většinou lidé zaměřují pouze na hmotné dárky, zkus brát v potaz, že existují lidé, kteří preferují zážitek oproti další věci. Možná i babičku by potěšila více poukázka na výlet s rodinou a vnoučaty spíše než další sada čajů. Dřív, než budeš kupovat dárek, odpověz si na otázky:

  • Potěšil by ho/ji více zážitek, nebo věc?
  • Udělá mu/jí větší radost výlet, nebo oblečení?
  • Potrpí si spíše na kvalitu, nebo kvantitu?

I děti můžou dostávat zážitky

Děti dostávají na Vánoce kvantum hraček. Možná jsi už slyšel větu: „Co mám dát dítěti, když už všechno má?“ Nebo jsi ji dokonce sám řekl. Ano, v dnešní době děti mají opravdu spoustu hraček. A paradoxně většinou to je tak, že čím více hraček mají, tím méně si s nimi hrají. Pokud máš dítě nebo budeš k Vánocům kupovat třeba neteři či vnoučkovi dárek, zkus se zamyslet, jestli by mu neudělalo větší radost darování nějakého zážitku.

Tipy na zážitky pro děti

  • Vstupenka do ZOO
  • Poukázka do oblíbené restaurace s dětským koutkem
  • Vstupenka do herny
  • Poukázka na výlet s neomezenou konzumací zmrzliny
  • Zorganizovaní hledání pokladu pro přátele ze školky/školy
  • Exkurze zvířecí farmy
  • Víkendový pobyt u babičky

Děti nepotřebuji dostat během Vánoc 10 různých hmotných dárků. Stejně si s tím budou hrát chvíli a pak to s velkou pravděpodobností skončí v koutě. Co ale děti rozhodně potřebují je společně strávený čas s rodinou a přáteli.

A tak tě chci povzbudit, až budeš vybírat dárek pro dítě, zkus se zamyslet, jestli by mu neudělalo větší radost dostat třeba vstupenku do aquaparku než další autíčko či panenku. A stejně tak se zamysli vždycky, když nějaký dárek někomu vybíráš. Smysl toho je přece člověku udělat radost. Ne jen dát dárek, protože se musí dát dárek.

Máš nějakou zkušenost s darováním dobrého dárku? Poděl se o svůj názor do komentáře pod článkem, nebo se přidej do facebookové skupině Poslušné peníze  a diskutuj tam. Budeš tak moct inspirovat i ostatní. 🙂

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..