Finanční tipy

Jak konečně přestat utrácet a začít generovat přebytky?

Nastav si svůj finanční měsíční limit

 

„Kdybych víc vydělával, mohl bych šetřit, investovat, odkládat si peníze na důchod, …“ Už sis to někdy řekl? Nebo jsi to od někoho slyšel? Já rozhodně ano. Věřím, že v životě existují situace, kdy tyto výroky jsou pravdivé. Ale upřímně, říkat si to několik let nebo snad celý život? Opravdu? Nebo jsou jen ve tvém životě špatné návyky? Všimnul sis, že nehledě na to, kolik vyděláváš, více méně všechno zase utratíš? Prozradím ti fintu, která nás s manželem naučila přestat utrácet. Ba naopak. Konečně jsme si vybudovali finanční rezervu, začali investovat a můžeme být štědřejší. Chceš vědět, v čem ta finta spočívá?

Prvně se tě ale zeptám:

Kolik jsi vydělával před 3 lety?

S velkou pravděpodobností to bude míň než teď. Poznáváš to ale na svém účtu? Například, že se ti tam kumuluje větší a větší zůstatek? Pokud ne, tenhle článek je přímo pro tebe. Jestli negeneruješ „přebytky“, je to nejspíš tím, že jakmile se ti zvýšil příjem, zvýšily se ti i výdaje. Začal jsi více chodit do restaurace, koupil sis lepší elektroniku, obnovil sis šatník nebo pořídil lepší vůz. Problém ale je, že si za dalších 5 let můžeš říct, že jsi vlastně stále na nule. Máš sice hezké věci, ale finančně jsi na tom pořád stejně.

Princip, kterým se několik let řídíme, a můžeme ho jen doporučit, je jednoduchý: Urči si svůj měsíční finanční limit. To znamená částku, kterou si po odečtení trvalých příkazů necháš na účtu. A to, co ti zůstane, si pošleš pryč. Vždycky.

Finanční limit je pevně stanovená částka, kterou máš na jeden měsíc k pokrytí svého běžného provozu. Je to částka, kterou si určíš, že ti bude stačit na jídlo, dopravu, restaurace či jiné aktivity. A díky dopředu zastropované spotřebě ti s rostoucím příjmem porostou i tvé úspory.

6 kroků, jak si nastavit měsíční limit

Každý bude mít finanční limit jiný. Někdo vyšší, někdo nižší. Proto tady máš návod, jak si ho můžeš sám určit, na základě svých potřeb. Na začátku ho možná budeš pár měsíců ladit, ale pak se to ustálí a uvidíš, že „přebytky“ začneš generovat :-). Postup je takový:

 1. Sečti si své příjmy.
 2. Sečti si své pravidelné výdaje (nájem, energie, telefon, …).
 3. Spočítej si, kolik za běžný provoz utrácíš v jednotlivých kategoriích (jídlo, auto, zábava, …).
 4. Popřemýšlej, jestli můžeš kategorie zredukovat a utrácet za něco míň. Například tak, že na oběd do města půjdeš maximálně 2×.
 5. Sečti všechny kategorie běžného provozu a vyšel ti tvůj měsíční finanční limit.
 6. Vypočítej: tvůj příjem – (pravidelné výdaje + běžný provoz) = tvá měsíční úspora.
 7. Svou měsíční úsporu si pošli na jiný účet.

TIP: útratu za jednotlivé kategorie si můžeš jednoduše spočítat tak, že v průběhu jednoho měsíce si budeš sbírat všechny účtenky. Ať nemáš plnou peněženku dokladů, dávej si je doma do nějaké krabičky nebo skleničky. Na konci měsíce je roztřiď do kategorií jídlo, zábava, auto, … a spočítej, kolik jsi za jednotlivé kategorie utratil.

Příklad, aneb jak to v praxi může vypadat

 1. Příjmy = 30 000 Kč
 2. Pravidelné výdaje = 18 000 Kč
 3. Běžný provoz = 10 000 Kč
 4. Po redukci = 8 000 Kč
 5. Tvůj měsíční finanční limit je = 8 000 Kč
 6. Výpočet úspory = 30 000 Kč – (18 000 Kč + 8 000 Kč) = 4 000 Kč.
 7. Pošli si úsporu ve výši 4 000 Kč na jiný účet.

To nejdůležitější ale není, že si máš měsíčně posílat 4 000 Kč jinam. Ale to, že ti na běžný provoz stačí 8 000 Kč. Proč? Protože další měsíc, nehledě na to, kolik peněz ti přijde, zaplatíš trvalé platby, na účtu si necháš 8 000 Kč a ostatní peníze posíláš pryč. Vždycky. A pokud ti přijdou nějaké peníze navíc, více ušetříš. Jaké peníze navíc mám na mysli? Tak třeba:

 • v práci dostaneš prémie,
 • v podnikání se ti ten měsíc bude více dařit (třeba během Vánoc),
 • zvedne se ti plat,
 • od někoho dostaneš peníze (například k narozeninám),
 • pojišťovna ti proplatí úraz,
 • vrátí se ti přeplatek za plyn, elektřinu, vodu, …

TIP: Pokud čekáš nějaké peníze nad rámec svého pravidelného příjmu, například přeplatek za plyn, rovnou uváděj jiné číslo účtu. Ne to, co používáš na běžný provoz. Může se ti taky stát, že peníze sice dorazí, ale dřív, než si toho všimneš, je stihneš utratit. A to je škoda.

A má to další výhodu

Krom toho, že si s manželem můžeme odkládat víc peněz stranou, se náš životní styl po mém odchodu na mateřskou nezměnil. I nadále můžeme držet naši rezervu dostatečně plnou, mít otevřené oči pro investiční příležitosti a darovat peníze těm, kdo je potřebují.

Proč si nastavit finanční limit ve svém životě?

Nastavit si finanční limit se může zdát dost omezující. Ještě aby ne. Člověk dostane vánoční prémie a vypadá to, že z toho nic nemá. Na druhou stranu věřím, že pokud člověk nemá pevné hranice v utrácení, nikdy nebude mít dostatek peněz. Denně jsme bombardování reklamou, touhami po nových elektronických hračkách nebo lepším oblečení. A většinou, pokud člověk dostane v práci přidáno o 3000 Kč, málokdy si to, co dostal navíc, odloží stranou.

Díky tomu, že si zastropuješ svou spotřebu, tak jakékoliv peníze navíc ihned poznáš na rostoucím spořícím účtu. Takže jestli se ptáš, jak si konečně vytvořit finanční rezervu, už víš, jak na to. A hlavně, nebudeš muset žít od výplaty k výplatě.

Znamená to, že si musíme někdy něco upřít? Ano. Že si peníze vůbec neužíváme? Ne. Jen záleží, v jaké míře a kdy. A že neznáš nikoho, kdo by se tím řídil? No a? Pamatuj, že pokud se budeš chovat jako ostatní, budeš mít to, co ostatní. Zkus vystoupit z davu. Na nějakou dobu se trochu omezit a pak z toho těžit celý život.

Pokud zvládneš šeřit a odkládat si peníze stranou, aniž bys musel dělat něco navíc, máš můj obdiv. Opravdu. My to totiž s manželem neumíme. Utratili jsme všechno a ani jsme nevěděli za co. Takže pokud přemýšlíš, jak přestat utrácet, nastav si měsíční limit. Věřím, že ti to hodně pomůže. Ne jenom pro jednou, ale klidně na celý život.

V dalším článku ti prozradím aplikaci, která nám stanovený měsíční limit pomáhá dodržovat.

A jak jsi na tom ty? Patříš k těm šťastlivcům, komu jde šetření samo? Nebo potřebuješ nějaký způsob, jak přestat utrácet? Máš nějakou svou fintu? Poděl se o ní v komentáři. Ráda si ji přečtu.

6 thoughts on “Jak konečně přestat utrácet a začít generovat přebytky?

 1. S Honzikem vlastne postupujeme hodne podobne. I kdyz bychom mohli utracet vic, nedelame to. Autem po meste nejezdime vubec, cimz hodne usetrime na benzinu. Hodne usetrime na jidle tim, ze mame presne dany tydenni financni limit a nekupujeme zadne sladkosti a veci, ktere jsou pro nase tela nezadouci. Nekupujeme zadne mineralky a jakymkoliv zpusobem zpracovane potraviny. Varime jenom ze zakladnich surovin a tim verte, opravdu hooodne usetrime. Muzeme si diky tomu dovolit kupovat vetsinu potravin v bio kvalite, coz je benefit nasi discipliny. Pro rodinu je jidlo velkou polozkou a troufam si rict, ze tuhle cast jsme opravdu zmakli. A kdyz mi nekdo argumentoval, ze to je drahe, zjistili jsem ve vsech pripadech, ze ti argumentujici utrati za jidlo o mnoho vic.
  Zadne impulzivni nakupy taky nedelame. Nic nekupujeme pod tlakem. Dopredu planujeme, co koupit a to se nam hodne vyplaci v tom, ze kdyz pak najdeme nahodou TU vec, muzeme ji ‘impulzivne’ koupit. A diky tomu, ze mame jasnou predstavu, koupime az neco opravdu kvalitniho a muzeme se tesit dlouheho pouzivani. Muzeme si diky tomu dovolit krasne bydleni, protoze na beznem provozu hodne usetrime (a nejak tim nestradame, naopak). Mame jasne dane priority, vime, co je pro nas dulezite a do toho jsme ochotni dat penize a do jinych veci zase ne.
  Nejakou dobu jsem resila, ze si nemuzu koupit neco jen tak, ze jsou veci, ktere nechci s Honzou konzultovat a proste je koupit. (kava, darek pro nej, Noru, kamaradku, neco hezkeho do bytu, knihu) proste obcas si poridit neco hezkeho jen tak. Takze jsme si zavedli kapesne. Kazdy mesic si v urcity den vybereme cash, s kterym kazdy z nas muze udelat, co chce. A je to skvele. Vim, ze jsou to moje penize, ktere jsou pevne v rozpoctu a nikde nebudou chybet a zaroven mam uplnou svobodu, zda je usetrim nebo utratim, nemusim nikomu nic vysvetlovat ani se o tom radit. Kdyz prislo obdobi, kdy jsme potrebovali setrit vic nez obvykle (stehovani apod..) kapesneho jsme se vzdali a kdyz jsme vedeli, ze nase moznosti se zmenily, opet kapesne od unora zavadime.
  Tak treba i nase tipy nekoho inspiruji 🙂
  Diky za clanek Moni! :))

  1. Ahoj Niki, úžasné! 🙂 Díky za sdílení. Můžu se zeptat co myslíš tím, že vaříte jen ze základních surovin? Chápu, že se u vás polotovary nenajdou, ale co třeba ještě?
   Jinak, kapesné nám taky funguje 😀 . Zavedli jsme ho hlavně proto, že jsem chtěla vědět, kolik utrácím jen já (třeba ve městě s kamarádkou atd..) A překvapivě to není zas tak hrozné. Asi proto zvu raději návštěvy k nám domů, než vyrazit do města. 🙂

   1. citace Margit Slimákové, kterou se řídíme:
    Říkám tomu skutečné potraviny a zjednodušeně řečeno jsou to všechny základní potraviny a potraviny minimálně průmyslově zpracované. Základní potraviny rostlinného původu by ideálně měly být z kvalitní půdy, jsou to třeba fazole, mrkve, jablka, ovesné vločky, ořechy, čočka, saláty a kroupy. Základní potraviny živočišného původu jsou ideálně ze zvířat, se kterými je slušně zacházeno. Prakticky jsou to třeba vejce, ryby, maso, smetana, plnotučné mléko. Minimálně průmyslově upravené potraviny jsou bílé plnotučné jogurty, máslo, kysané zelí, kváskové pečivo, za studena lisované oleje. Zjednodušeně jsou to produkty, které jde připravit i doma, nejsou doslazované nebo „vylepšované“ aditivy.

    Pokud kupuju neco zpracovane nebo balene (syr, susene ovoce, horcice…) vzdy ctu slozeni. Mely by se tam vyskytovat zakladni suroviny, zadne pridavky. Casto je susene ovoce totiz doslazovane, syry umele dobarvuji, atd…. Takze moje pravidlo u potravin je slozeni. Pokud neco nenajdu v dobrem slozeni, proste to nekoupim. Ani zdrava vyziva neni zaruka. Tam byvaji treba odtucnene veci nebo jidlo, v kterem je sice alternativnejsi cukr, ale porad je to cukr.

    Jedinym polotovarem u nas jsou testoviny (celozrnna mouka) a chleba, kterej zatim nepecu. Obcas kvalitni horka cokolada.

    1. Super, moc děkuji za sdílení 🙂 Je fakt zajímavé, že zdravější může být levnější!

  1. Děkuji Zajo. Blog nově můžeš prostřednictvím e-mailu odebírat. 🙂 Stačí se k newsletteru přihlásit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..