Finance ve vztazích

Jak na rodinný rozpočet aneb výdaje spojené s autem

Výdaje s autem

Víš, kolik tě ročně stojí provoz auta? A teď nemyslím pohonné hmoty. Ptám se na pravidelné výdaje, které jsou s tvým autem spojené nehledě na to, kolik jezdíš. Máš tyto platby zahrnuté v rodinném rozpočtu? Nebo saháš do rezervy, když je potřeba koupit nové penumatiky. Sepsala jsem, co jsme s manželem nově zavedli, ať kvůli takovým výdajům nemusíme sahat do našich úspor. Na to nemají být určené.

V mém prvním článku píšu, že existuji 3 zabíjáci při tvorbě rezervy. Jeden z nich je právě velké množství nečekaných výdajů. Otázka je, jestli to jsou všechno opravdu neočekávané platby a nebo plánované, které ale v rozpočtu neměly místo.

Zkus si prvně odpovědět na otázku: K čemu má sloužit rezerva? Pokud k NEplánovaným výdajům, je potřeba najít způsob, z čeho platit plánované výdaje za auto. Protože upřímně? To, že ti přijde opět předpis na platbu pojistky, je očekávaný výdaj. Pokud s ním dopředu budeš počítat, do úspor nebudeš muset v tu chvíli sahat.

Jak to u nás začalo?

Jednou jsme šli s manželem dát auto do servisu. Věc, kvůli které jsme tam šli, se zdála jako banalita.  Dokud nám automechanik neřekl: „Tak s tímhle jsem se ještě nesetkal“. Auto se v servisu nechalo, domů jsme šli pěšky a říkali si, na kolik nás asi ta oprava vyjde.

V ten moment jsme si uvědomili, že jít s autem do servisu je stejné jako jít k zubaři. Bolí vás to a nikdy nevíte, kolik to bude stát. Říkali jsme si, že je to pořád něco. Jednou dálniční známka, podruhé výměna oleje a další měsíc zase pojistka… Došlo nám, že je potřeba ve svém měsíčním rozpočtu počítat i s péči o auto. Ne jenom na pohonné hmoty, ale na všechny pravidelné výdaje s ním spojené.

Když jsme tak šli pěšky domů, počítali jsme, kolik nás vůbec ročně auto stojí, bez ohledu na to, kolik jezdíme.

Tady jsou přibližně naše pravidelné výdaje na auto Mazda 3 (RV 2007):

  • Dálniční známka – 1.600 Kč
  • Pojistka – 3.800 Kč
  • Výměna oleje a filtrů – 1.500 Kč
  • Přezutí a úschova pneu – 2 × 600 – 1.200 Kč
  • STK a emise – 1.000 Kč
  • Nové pneumatiky – 2.000 Kč

Nové pneumatiky se samozřejmě nekupují každý rok. Ale při očekávanému používání po dobu 3 let, je to 1/3 ceny z našich už koupených. Stejně tak i STK se platí jednou za 2 roky a tudíž je v příkladu uvedena polovina.

Sečteno podtrženo to dělá 11.100 Kč. A v tom nejsou pohonné hmoty ani nečekané opravy. Wou! Pak se člověk nemá divit, že mu peníze, které má odložené v rezervě, pořád mizí.

Jak jsme upravili rodinný rozpočet?

Rozhodli jsme se, že si měsíčně budeme odkládat 1.000 Kč do obálky „auto“ na spořícím účtu. To je další důvod, proč je dobré mít na spořícím účtu pořádek. Díky tomu víme, k čemu přesně jsou odložené peníze určené.

Pokud tohle budeme dodržovat a měsíčně si peníze na pravidelné výdaje auta odkládat, nebudeme muset sahat na rezervu, která má sloužit k neplánovaným výdajům.

Každý má roční výdaje na auto jiné. Někdo vyšší, někdo nižší. Ale pokud chceš zohlednit své pravidelné platby za auto do svého rozpočtu, jako první si sepiš všechny výdaje, které se k němu pojí. Spočítej si, kolik tě ročně auto stojí a pak si 1/12 měsíčně odkládej.

TIP: Tento systém nemusíš mít jen na auto, ale na celou domácnost. Do svých výdajů můžeš započítat i pojistku na dům, daň z nemovitosti, revize a další pravidelné výdaje a následně 1/12 si měsíčně odkládat.

Protože máme už několik let nastavený měsíční finanční limit, který se snažime nepřesáhnout, bude pro nás těžké tu tisícovku někde najít. Zároveň je to ale jediná možnost, jak pravidelně tyto výdaje hradit, aniž bychom sahali na peníze z úspor. Díky tomuhle systému bude rezerva delší dobu plná a bude sloužit opravdu pro nečekané výdaje. A má to další výhodu. Placení pojistky nebude tolik bolet. Peníze už budou totiž dopředu připravené.

A jak takové výdaje za auto řešíš ty? Máš nastavený nějaký jiný systém? Poděl se o něj v komentáři. Budeš tak inspirovat mne i ostatní.

Poslední tip na závěr, aneb jak nechat druhé lidi platit tvé výdaje

Pokud občas jezdíš delší trasy, zkus své auto nabídnout ke spolujízdě třeba skrz blablacar. Pokud s tebou někdo pojede, získané peníze za spolujízdu si vlož do obálky „auto“. Díky tomuto modelu ti budou cizí lidi přispívat na pravidelný provoz tvého auta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..