Finanční tipy, Investice

Jak se zabezpečit na důchod, aneb recenze na knihu Všechno je jinak

2 lidé v důchodu

Asi každý už slyšel, že je potřeba udělat v České republice důchodovou reformu, že na důchody nebudou peníze a že je potřeba si spořit třeba v rámci penzijního připojištění. Je to pravda? Opravdu to tak bude? Jak by vůbec taková důchodová reforma měla vypadat? Jak se kvalitně zabezpečit na důchod? I na takové otázky odpovídají 2 uznávaní čeští ekonomové a zároveň autoři knihy Všechno je jinak aneb Co nám neřekli o důchodech, euru a budoucnosti. Kniha se nám s manželem moc líbila, a proto jsme se rozhodli z ní udělat krátký výcuc toho, co nás nejvíce zaujalo. 

Manželé Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová v knize vyvrací určité mýty a dogmata o důchodech a všelijakých nápadech na důchodovou reformu. Ať se na to dívají z jakéhokoliv úhlů, tak zjišťují, že neexistuje jediný správný a dokonalý model.  Říkají, že reforma je potřeba, ale každý by si ji měl udělat sám. Ve své vlastní hlavě. Výsledkem by mělo být to, že se každý na důchod bude připravovat sám. Nikoliv pomocí penzijního připojištění či jiných instrumentů, které reguluje stát, ale za použití klasických investičních nástrojů.  

6 alternativ, jak se připravit na důchod

Autoři popisují 6 možností, jak člověk v průběhu života může myslet na důchod. U každé možnosti rozebírají mimo jiné třeba jak je to rizikové a na co si je potřeba dát pozor. Pro přehlednost uvádím u každého nástroje i citaci z knihy, pro koho je dané řešení vhodné.

1.     Nemovitosti

Jako první jsou popisovány nemovitosti. Ty rozdělují na byty, rodinné domy a pozemky. Zmíněn je postřeh, že právě pozemky i v době krize si držely svoji vlastní hodnotu a neklesly. 

Nemovitosti jsou vhodné pro toho, kdo:

 • disponuje volnými penězi řádově 1 mil. a více (může jít i o úvěr),
 • je jakéhokoliv věku,
 • chce zanechat dědictví,
 • je spíš konzervativním investorem,
 • chce pravidelně měsíčně investovat řádově 5 000 – 30 000 Kč (u hypotéky),
 • má investiční horizont 5 a více let.[1]

2.     Akcie

Investice do akcií by měla být jen doplňkem k jiné investici ohledně důchodu. Zároveň se autoři přiklání k variantě průběžného investování do akcií, díky čemuž se vyrovnají některé výkyvy na akciovém trhu. Tzn. nákupy v nevhodný okamžik (když jsou ceny akcií vysoko) se vykompenzují nákupy ve vhodný okamžik (když jsou ceny akcií nízko).

Akcie jsou vhodné coby zabezpečení na důchod pro toho, kdo:

 • má do důchodu alespoň 25 – 35 let,
 • je ochoten riskovat,
 • je ochoten pokud možno v pravidelných intervalech přikupovat další akcie, protože rozložení investice v čase eliminuje riziko z propadu cen,
 • má již zajištěno vlastní bydlení,
 • vedle akcií má již dostatečný majetek anebo na důchod spoří či investuje ještě jiným (konzervativnějším) způsobem.[2]

3.     Dluhopisy

V oddíle o dluhopisech se autoři zabývají pouze státními dluhopisy. Nikoliv třeba korporátními. Jako největší riziko u tohoto instrumetu uvádí default státu, tj. jeho bankrot.

Dluhopisy jsou coby zabezpečení na důchod jsou vhodné pro toho, kdo:

 • je jakéhokoliv věku,
 • je spíš konzervativním investorem,
 • má k dispozici na počátku řádově desítky až stovky tisíc Kč, za které může dluhopisy nakoupit,
 • je ochoten držet dluhopisy až do jejich splatnosti, přičemž neinvestuje do dluhopisů se zbytkovou splatností delší než 5 – 7 let.[3]

TIP: Pokud tě láká investovat do korporátních dluhopisů, konkrétně v oblasti developerských projektů, rozhodně můžu doporučit Upvest. Navíc díky mně k první investici dostaneš 500 Kč (a já taky 🙂 ) Více jsem o tom napsala tady.

4.     Zlato

Jedna z největších výhod zlata je taková, že ho můžeš mít ve svých rukou. Klidně doma. I když má v průběhu času kolísavou tendenci, ve velmi dlouhodobém horizontu má růstový trend. 

Zlato je vhodné coby zabezpečení na důchod pro toho, kdo:

 • má do důchodu ještě alespoň 10 let a je ochoten držet zlato po celou tuto dobu,
 • je středně konzervativním investorem,
 • má k dispozici na počátku řádově desítky až stovky tisíc Kč, za které může zlato nakoupit,
 • má vedle zlata k dispozici ještě jiný majetek anebo investuje dalším konzervativnějším způsobem.[4]

5.     Podílové fondy

Správce fondu se klientovi stará o jeho investici, za což mu náleží poplatek. To je pro jednu skupinu investorů dobrá zpráva, protože se o své peníze nemusí starat, ale pro druhou skupinu investorů špatná, protože se jim tím snižuje výnos. Do které skupiny spadáš?

Podílové fondy jsou vhodné coby zabezpečení na důchod pro toho, kdo:

 • nechce se z jakéhokoliv důvodu o své investice starat sám,
 • je středně konzervativním investorem,
 • má k dispozici na počátku řádově desítky až stovky tisíc Kč, za které může podílové listy nakoupit naráz, anebo chce ukládat pravidelně částku několika stokorun až tisícikorun,
 • má do důchodu jakkoliv daleko.[5]

6.     Umělecké sbírky a spol.

Pod pojmem umělecké sbírky si můžeme představit třeba obraz, veterána nebo historické housle z 18. století. Autoři si všímají vysokých nároků na znalosti v daném oboru a zmiňuji i riziko krádeže, zničení předmětu nebo nákupu plagiátu.

Umělecké či různé další sbírky jsou vhodné coby zabezpečení na důchod pro toho, kdo:

 • věci rozumí ve větší než malé míře,
 • věc je mu současně koníčkem,
 • je jakéhokoliv věku,
 • investuje ještě nějakým záložním způsobem.[6]

Nezapomeň na svoje bydlení, aneb co mě zaujalo nejvíc

Nejvíc mě v  knize zaujal tento citát: „Investor by se měl v  první řadě snažit o pořízení vlastního bydlení. A když jej má, měl by se snažit co nejvíce hromadit a současně rozkládat do různých variant další investice. Pouze vlastní bydlení vede k  minimalizaci nákladů na život ve stáří. Jakákoliv jiná investice představuje pouhou nadstavbu, která ve stáří zabezpečuje již jen dodatečný příjem[7].“  

To hodně souzní s naší investiční strategií a přesvědčením. V  době nízkých úrokových sazeb je často volená varianta splácet hypotéku co nejdéle. Co se ale stane v momentě, kdy úrokové sazby budou vyšší nebo budeš chtít jít do důchodu dřív a stále budeš platit hypotéku? Naopak pokud už v  ten moment budeš mít bydlení vlastní, budeš platit pouze energie a fond oprav a to už je zvladatelné. Hlavní část nákladů ti tak odpadá. I to je důvod, proč jsme si dali jako náš finanční cíl splatit hypotéku, s ohledem na naší situaci, co nejdříve.  

Co se do článku nevešlo, ale v knize najdeš?

V knize je toho samozřejmě mnohem více. Dalo by se říci, že důchod se řeší hlavně v 1. půlce knihy. A poté se autoři zabývají hlavně:

 • defaultem státu neboli bankrotu,
 • hospodářskou krizí z roku 2008,
 • problémům Řecka a dalších zemí, 
 • diskuzí přijetí eura v  ČR.

A jako shrnutí můžu použít klasické klišé: knihu lze doporučit. K zakoupení je třeba na e-shopu Grada.cz .

Bonus na závěr

Aby ti v důchodovém věku Česká správa sociálního zabezpečení vyměřila výši důchodu, shromažďuje o tobě v průběhu celého tvého života informace o tvých odvodech na sociální pojištění. V praxi však dochází k různým omylům, zapomenutím, chybám či překlepům a některé věci se propíší špatně nebo vůbec. Proto je dobré si vyplnit jednoduchou žádost o dokument Informační osobní list důchodového pojištění na základě které ti ČSSZ pošle přehled, co o tobě nashromáždila za data. Více informací se dozvíš na stránkách plzeňské poradenské firmy Cimpel a partneři.

Na důchod má skoro každý jiný názor. Někdo na něj nemyslí a řídí se heslem: co bude, to bude, někdo naopak odkládá 15 % svého příjmu jenom na důchod tak, jak to třeba doporučuje Dave Ramsey ve své knize The Total Money Makeover . Jakou strategii máš ty? Budu ráda, když se o ni podělíš v komentáři a třeba tak inspiruješ ostatní čtenáře. 


[1] PIKORA, Vladimír a Markéta ŠICHTAŘOVÁ. Všechno je jinak, aneb, Co nám neřekli o důchodech, euru a budoucnosti. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-4207-6, s. 61.

[2] PIKORA, Vladimír a Markéta ŠICHTAŘOVÁ. Všechno je jinak, aneb, Co nám neřekli o důchodech, euru a budoucnosti. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-4207-6, s. 79.

[3] PIKORA, Vladimír a Markéta ŠICHTAŘOVÁ. Všechno je jinak, aneb, Co nám neřekli o důchodech, euru a budoucnosti. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-4207-6, s. 86.

[4] PIKORA, Vladimír a Markéta ŠICHTAŘOVÁ. Všechno je jinak, aneb, Co nám neřekli o důchodech, euru a budoucnosti. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-4207-6, s. 92.

[5] PIKORA, Vladimír a Markéta ŠICHTAŘOVÁ. Všechno je jinak, aneb, Co nám neřekli o důchodech, euru a budoucnosti. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-4207-6, s. 96.

[6] PIKORA, Vladimír a Markéta ŠICHTAŘOVÁ. Všechno je jinak, aneb, Co nám neřekli o důchodech, euru a budoucnosti. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-4207-6, s. 98.

[7] PIKORA, Vladimír a Markéta ŠICHTAŘOVÁ. Všechno je jinak, aneb, Co nám neřekli o důchodech, euru a budoucnosti. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-4207-6, s. 100.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..