Finanční tipy, Investice

Jak začít investovat v krizi? – Recenze na Portu

Zkušenosti s Portu

Pokud se aspoň trochu zajímáš o to, co se teď děje na burzách, a jak se trhy pohybují, asi sis všiml, že akcie v březnu klesly dolů. Neříkám, že jsou na historickém minimu a taky neříkám, že jedině teď je nejlepší doba, kdy začít investovat. Ale dost titulů zažilo velký propad a hodně lidí se zajímá, jestli by to šlo nějak využít pro svůj prospěch. A trochu si svou polívčičku přihřát. Jestli se ptáš, kde začít a přes co nakupovat, investování na Portu se ti možná bude líbit. Nechám tě nahlédnout pod pokličku ke mně do účtu a trochu ti pomoci v rozhodování. Platforem, přes které můžeš investovat, je totiž nespočet, ale s manželem máme skoro dvouletou zkušenost s investováním na Portu a o tom to dneska bude. A i když má nějaké mouchy, ke kterým se dostanu, výhod má mnohem více.

Co je to Portu

Portu je investiční platforma, která ti sestaví portfolio na míru, o které se ti stará, a vezme si jen 1 % ročně z tvého celkového spravovaného objemu peněz. Vznikla na podzim roku 2017 a stojí za ní WOOD & Company, která se stará o peníze hlavně mezinárodním institucím. Funguje od roku 1991 a spravuje víc než 13 miliard Kč.

Výhody investování na portu

Portu má řadu výhod. Ale ty nejdůležitější jsou:

 • Přehlednost – do svého účtu se můžeš kdykoliv přihlásit a vidíš, jak na tom jsi a jaké přesně transakce se provedly.
 • Flexibilní vklady a výběry – je jen na tobě, kolik budeš posílat peněz, jestli své vklady navýšíš nebo úplně zastavíš.
 • Žádné smlouvy, jak dlouho účet musíš mít – je úplně jedno, jestli se rozhodneš zrušit Portu za rok, a nebo tam peníze budeš posílat 10 let.
 • Žádné vstupní a výstupní poplatky – Portu má jeden poplatek na základě toho, jakou službu budeš chtít. Poplatek předem znáš a víš, co za něj dostáváš.
 • Skvělá podpora na chatu i fungující facebookova skupina.

Souhlasím a moc se mi líbí, co řekl šéf Portu pan Radim Krejčí: „V Česku většina lidí nechává peníze ležet ladem na účtech, část investuje do podílových fondů s nemalými poplatky, minimum lidí aktivně spekuluje na burze. A na služby privátní správy aktiv dosáhnou jen velmi bohatí lidé. My věříme, že investování na kapitálových trzích může být snadné a bez zbytečných poplatků. Chceme změnit zažitý způsob investování v Česku, vybudovat lepší místo pro peníze.

3 možnosti, jak na Portu investovat

Myslím si, že Portu uspokojí jak člověka, který se investováním nechce zabývat, ale zároveň chce někam posílat peníze a zhodnocovat je, tak i člověka, kterého investování baví a chce si s nastavováním více hrát. Proto máš de facto 3 možnosti, jak přes Portu investovat.

 1. Portfolio sestavené na základě vyplněného investičního dotazníku

Při registraci vyplníš dotazník, na základě kterého ti vyjde rizikový profil od 1-10 (10 nejrizikovější). A pak už stačí jen posílat peníze a Portu nakupuje, rebalancuje (pracuje s % zastoupením jednotlivých tříd aktiv) a stará se ti o něj. Pro představu, mně vyšel rizikový profil 6 a takto je portfolio složené. Kvůli koronaviru je většina aktiv v mínusu (screenshot pochází z data 26.4.2020), ale to mi nevadí. Naopak. Věřím, že se to za nějaký čas srovná a mé porfolio  bude opět v zisku více než 10 %, jak tomu bylo před krizí.

Investicni strategie na portu

 1. Tématické strategie

Máš nějaký obor, který tě baví, rozumíš mu a věříš, že poroste? Pár takových oblastí dalo Portu dohromady a vytvořilo několik tematických strategií. Můžeš například investovat do IT nebo zdravotnictví. 

jake jsou strategie na Portu

 1. Vlastní strategie

Pokud trhům rozumíš a chceš si složit svoji vlastní strategii a namixovat si několik instrumentů, i tohle ti Portu dovolí. Stačí kliknout na “vytvořit vlastní strategii” a přidat si do ni to, co tě láká a zároveň Portu nabízí. Pozn. Pokud hledáš investiční platformu, kde by sis nakupoval jednotlivé akcie konkrétních firem, tak na Portu zapomeň. To tady nejde. Na Portu si kupuješ celé indexy. Díky tomu je investování mnohem levnější a bezpečnější z důvodu diverzifikace. Například si můžeš koupit nejznámnější index S&P 500 tj. 500 největších amerických akciových firem. Dá se tedy říct, že když si budeš nakupovat tento index, jako bys v podstatě nakupoval akcie všech 500 firem najednou. Konkrétně třeba Apple, Amazon, Nike, atd.

Jaké jsou poplatky na Portu

Poplatky na Portu jsou velmi transparentní a přesně víš, kolik zaplatíš. Pokud zvolíš portfolio, které ti sestavilo Portu samo, na základě tvého investičního dotazníku, budeš platit pouze 1 % ročně z hodnoty spravovaného majetku. Pokud si volíš strategii, buď svou vlastní, a nebo už předem danou podle tématu (například IT atd.) tak si volíš mezi třemi poplatky, podle toho, co budeš využívat. Poplatky jsou od 0,89 % po 1,89 % ročně. Liší se podle toho, kolik můžeš mít strategií, kolik instrumentů si do strategií dáš a kolik úprav ve svém účtu uděláš (například, že odebereš nějaký instrument nebo přidáš.) Je to logické, čím víc toho máš, tím víc s tím má Portu práci a tím víc si za to musíš zaplatit. Poplatky na Portu

Měnové zajištění a březnový kámen úrazu

Kvůli koronaviru se v březnu začaly trhy hodně hýbat. Velká většina aktiv zažila strmý pád dolů a to u spousty lidí vyvolalo různé reakce. Někteří investoři se báli, někteří to neřešili a další začali ještě více investovat, aby kupovali akcie ve “výprodejích”. Na Facebooku jsem ve dvou investičních skupinách, kde se Portu občas řeší. A i díky tomu jsem si začala více všímat kolonky “měnové zajištění”, protože nebyl týden, kdy by se měnové zajištění neřešilo. Nikdy jsem tomu nedávala velkou pozornost, dokud během jednoho týdne koruna vůči americkému dolaru neoslabila z 22 korun na 25…

Protože nakupuješ indexy v jiných měnách, nejčastěji EUR a USD, vystavuješ se riziku, že nakoupíš za pro tebe nevýhodnější měnový kurz, než za jaký potom index prodáš. A kvůli tomu můžeš zaznamenat kurzovou ztrátu na své investici. Měnové zajištění tě skrze využití pokročilých finančních nástrojů, derivátů, před takovou ztrátou vlivem posilující koruny částěčně chrání. Problém ale nastává, když dojde k opačnému chování kurzu. Tj. když koruna oslabí. A to se v březnu stalo. Během jednoho týdne se posunul kurz vůči USD (americkému dolaru) z 22 korun na 25 a měnové zajištění hrálo proti nám. Odborně řečeno došlo k nerealizované ztrátě na kurzovém zajištění v rámci naší strategie.

Více o měnovém zajištění a jak to přesně funguje se dočteš přímo na Portu v sekci FAQ pod otázkou Co je to měnové zajištění. Ale zjednodušeně a velmi zkráceně řečeno se v březnu stalo to, že namísto nákupů indexů za levnější částky šla velká část vložených peněz na operace související s měnovým zajištěním nebo se dokonce část portfolia pro nás v nevýhodném čase odprodala. Pro hodně investorů je velkou nevýhodou to, že u předem namíchaných portfolií měnové zajištění nelze vypnout. (U vlastní strategie ano.)

Shrnutí recenze na Portu

Portu není platforma určená pro spekulace a krátkodobé obchody. Můžeš si s tím hrát, přidávat různé strategie, ale doporučuji ti: drž se toho, co sis na základě svých cílů zvolil. Ne pro každého je všechno vhodné. Záleží na vztahu k riziku, vstupním kapitálu, investičním horizontu, plánech do budoucna. Upřímně řečeno, někdy je to tak, že čím míň víš, tím líp spíš. Využívá se tu spíše námi velmi oblíbená stategie “buy and hold”, tedy kup a drž. Samozřejmě je potřeba být trochu v obraze a vědět, co se s tvými penězi děje. Ale dělat nějaké hurá akce, jenom proto, že teď jsou trhy kolísavé a jeden pán na Facebooku psal, že přijde krize, jakou svět neviděl, není moc dobrý nápad. Mnoho investorů kvůli zbrklosti v situaci korekce trhů, tedy jejich poklesu, ztratí hlavu a prodají se ztrátou. Nebuď jedním z nich!

Portu jsme si na počátku založili s tím, že bychom peníze chtěli po 5 letech vybrat. Hlavně kvůli fixaci hypotéky. Ale to jen za předpokladu, že budeme v plusu. V Portu máme aktuálně jen malou část našeho portfolia. V tuto chvíli to vychází přesně na 5,6 %. S manželem jsme se ale nedávno rozhodli, že bychom tuto složku chtěli navýšit a více se v této oblasti co do znalostí a zkušeností posunout. Pokud přemýšlíš, že bys rád začal investovat, ale nevíš jak, zkus se mrknout na jejich web. Najdeš tam spoustu informací, jak to funguje. Navíc, když se zaregistruješ přeš něčí doporučení (třeba mé), budeš mít 3 měsíce bez poplatků (a já taky 🙂 ).

Ale recenzi na Portu nepíši kvůli tomu. Článek není sponzorovanou reklamou. Na blog Poslušné peníze uvádím pouze věci, s kterými mám zkušenost a ráda se o ně podělím s ostatními.

Investuješ už na Portu taky? Nebo využíváš jinou platformu? Poděl se o svůj názor v komentáři a inspiruj tak ostatní :-).

A na závěr: tento článek v žádném případě nemá charakter investičního doporučení. Investování na kapitálovém trhu je vždy rizikové a minulé výnosy nejsou zárukou budoucích výnosů. Při investování je nutné zvážit celou řadu rizik a případně se poradit s odborníky. 

 

 

8 thoughts on “Jak začít investovat v krizi? – Recenze na Portu

 1. Zdravím, Portu mám hned od jeho začátku. Ještě si živě pamatuji, jak jsme s kamarádem čekali v beta frontě na vpuštění :-D. Dobré na tom je, že to má díky ETF velký “záběr”. Pro drobné střadatele určitě fajn, jejich peníze se pěkně rozprostřou, než muset vložit vše v rámci jednoho nákupu do jedné jednotky něčeho. Co se pak poplatků týče, jak se výše píše “1 % ročně z hodnoty spravovaného majetku”. Tak ano, do určité výše mi to přijde ok, ale od určité výše mi už to přijde jako pořádné peníze. Také jsem si po roce používání říkala, že bych objemy navýšila, ale s tím se navyšují i poplatky a časem už by naopak bylo výhodnější kupovat si přes nějakého levného brokera ETF sám za sebe. Výhodu v Portu pak stále vidím v měnovém zajištění, i když … viz také příklad výše. Takže za mě Portu super, má i přehledné výpisy (ne jako třeba Zonky, v tom aby se čert vyznal), ale od určitých objemů bych asi nakupovala jinde.

  1. Ahoj, děkuji za názor! Ano, když tam člověk dává míň peněz, tak 1% poplatek nebolí. Každopádně pořád lepší než nejmenované fondy, které si berou vstupní, přůběžné a snad i výstupní poplatky… 🙂 To pak člověk kvůli své nevědomosti dost zapláče.

   1. Zdravím,
    Portu jako investorský začátečník taky od ledna 2020 používám a líbí se mi. Píšete, že od určité výše je to už nevýhodné kvůli poplatku. Na jakou částku tento předěl asi odhadujete? A k jakému lepšímu investování poté přejít? (Ptám se předběžně, nepředpokládám, že bych se někdy stal zkušenějším, abych řešil složitější investice).
    Předem díky za odpověď.

    1. Zrovna jsem se na to koukala, protože se rozmýšlím, jak a kam dál investovat. Čistě teoreticky, bez uvážování výnosů, čistě na základě měsíčních / čtvrtletních vkladů:

     Případ A) měsíční vklad 1000 Kč investován na Degiro do jednoho jediného zpoplatněného (50 Kč za ten jeden konkrétní nákup, vedení účtu je zdarma) ETF vs. Portu (které to, dle strategie, rozloží do několika fůzných ETF), poplatek 1 % p.a z velikosti účtu (takže první měsíc ani ne koruna). … Zde se na stejnou výši zaplacených poplatků (nazvala jsem si to “akumulovaný poplatek”, tzn., každý měsíc se přičte poplatek toho konkrétního měsíce k poplatkům předešlým – u Degiro to bude 50*N, u Portu se bude měsíční poplatek neustále zvyšovat tak, jak se bude zvyšovat celkový obnos prostředků na účtu). … Tady mi vyšlo 14 let … od té doby je Portu dražší. Kdyby byl měsíční vklad 2000 Kč, tak by se ta doba zkrátila na 5 let.

     Případ B) stejné jako výše, pouze se nakupuje čtvrtletně za 3000 Kč. Takže celkově vložený obnos bude stejný, ale na Degiro se ušetří za poplatky, protože nákupů ubyde. Tady je Degiro výhodnější (co se poplatků týče) už za 3,3 roku.

     Ale také je možné, že si u Degiro zvolíte některé z ETF “zadarmo” – to můžete 1x měsíčně nakoupit bez poplatku.

     Druhé ale – na Degiro tak máte pouze jedno jediné ETF (nebo můžete střídat různá ETF z jejich bezpoplatkového seznamu. U Portu to máte lépe diverzifikované (máte tam krlidně frakce jednotlivých ETF).

     Někdo třeba praktikuje to, že si na Portu posílá jen malý obnos (těch 1000 Kč je měsíční minimum … ale nemusí se ani posílat každý měsíc pravidelně) – a pak si sám kopíruje tu jejich skladbu ETF u jiného brokera.

     Pokud v mém textu najdete nesrovnalosti, tak určitě dejte vědět, vzala jsem to takovou přímočarou cestou. Ono na konci budou ty poplatky na Portu ještě trochu větší, protože se vám k vkladům připočtou i výnosy a z toho se budou teprve počítat ty poplatky.

 2. Dobrý den přeji, nenašel by se tu někdo, kdo se vyzná v umění? Již delší dobu přemýšlím nad investicích typu: obrazy, misky, sošky atd, ale nejsem žádný expert. Tak jsem hledal a zaujal mě tento web: https://www.antikart.cz/ a chci se zeptat, máte někdo zkušenosti? Stojí za to, tam nakoupit? Díky moc za všechny odpovědi.
  PS: link jsem dal z důvodu, abychom se bavili o samé věci. Snad nebude problém.

  1. Dobrý den, já osobně s webem zkušenost nemám. Na druhou stranu mám pozitivní zkušenost s https://gallery.portu.cz Zkuste mrknout i tam. Funguje to tak, že investorům dopředu přijde e-mail s informací, jaké zboží se bude upisovat, a kdy přesně (včetně času). Během toho si člověk může prostudovat k tomu přiložené materiály. Pokud se rozhodne, že do toho chce jít, pošle si na svůj účet u Portu Gallery peníze a pak čekat na konkrétní den a čas a investovat. Jen pozor, často jsou peníze vybrány během pár minut. 🙂 Většinu otázek a odpovědní najdete tady: https://gallery.portu.cz/jak-to-funguje/
   Hezký den, Monika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..