Finance ve vztazích, Finanční tipy

Tvoje svatba – jak to všechno zaplatit a nerozhádat se

Jak nasetrit na svatbu

Každá nevěsta chce mít svatbu krásnou a dokonalou. A to je v pořádku. Ale o tom to není. Drahá svatba nerovná se dobré manželství. Upřímně? Je to jen jeden den. Existuje tolik párů, které měli přenádhernou a drahou svatbu, ale o několik let později se rozvedly. Je v pořádku chtít mít svatbu hezkou. Ale mnohem důležitější je mít hezké manželství po celý život, než mít hezký jen jeden jediný den. Souhlasíš se mnou? Proto jsem sepsala 3 pravidla, jak mít finančně zdravou svatbu a manželství začít dobře a bez hádek o penězích.

Říká se, že svatba by se měla plánovat rok dopředu. A hodně nevěst to taky dělá. Pokud máš v plánu se v roce 2021 vdávat, asi už začínáš přemýšlet, jak to všechno zařídit. K tomu ti pomůžou všelijaké plánovací kalendáře, které tě svatebním tématem provedou a připomenou ti, co všechno je ještě potřeba zařídit nebo koupit. Většina svatebních firem se tě bude snažit přesvědčit, že toho potřebuješ mít hodně a vždycky jen to úplně nejlepší. Taková svatba tě ale může stát opravdu ranec. A tak během toho plánování už začni přemýšlet, z čeho to zaplatíš/zaplatíte.

3 tipů, jak mít finančně zdravou svatbu

1. Nikdy si na svatbu nepůjčuj.

První pravidlo = nejdůležitější pravidlo. Začít totiž manželství tím, že budete splácet svatební dluhy, není moc dobrý nápad. Chápu, že je potřeba na začátku zaplatit spoustu výdajů, ale zkus si ty peníze našetřit předem (Jak? Dočteš se níže). Popřípadě pokud ti rodiče přislíbili nějaký finanční dar, domluv se s nimi, aby ti ho dali ještě před svatbou a ne až v den svatby.

2. Nastav si maximální cenový strop, kolik tvá svatba bude stát.

Jakmile člověk vejde do svatebního studia nebo se začne koukat na svatební inspirace na Pinterestu, uvědomí si, že částka, jakou může dát do výzdoby nebo za jídlo, je vlastně nekonečná. Proto si hned na začátku urči, kolik maximálně svatba bude stát a drž se toho. Díky tomu si nebudeš muset na poslední chvíli peníze půjčovat.

3. Zapoj do plánování svého snoubence.

Většina párů se kvůli penězům hádá. Hodně mužů se na svou snoubenku naštve, jakmile se dozví, kolik ta (podle nich) blbost stála. A upřímně? Já se ani nedivím. Často muži nemají potřebu mít věci načančané a dekorace či zábavu mít promyšlenou do posledního detailu. A když vidí až tu konečnou cifru, málem z toho dostanou infarkt. Začít si kazit vztah kvůli penězům je opravdu škoda. Dá se totiž tomu zabránit. Třeba tak, že si svatební rozpočet odsouhlasíte společně. Nebo si určíte částku, nad kterou si budete muset nákup odsouhlasit oba dva.

Jak našetřit na svatbu?

Každý pár si potrpí na něco jiného. My jsme si kupříkladu dávali záležet, aby naše rodiny mohly spát na hotelu, kde byla svatba, od pátku až do neděle a nemuseli tak jezdit brzo domů. Někdo si chce dopřát kvalitní fotografie a profesionální video, aby si svůj den mohl stále dokola připomínat. A ještě někdo jiný bude chtít mít zlaté prstýnky, které na konci svých životů odkáží svým vnoučatům. Asi nebude reálné se rozšoupnout na všem, ale je dobré si s partnerem sednout, uvařit si nějaký dobrý čaj nebo kávu a určit si tu svou prioritu, na čem vám záleží. Díky tomu, že to takhle uděláte, máte dobrý základ pro manželství. Protože si začnete tvořit dobrozvyk o penězích společně otevřeně mluvit a hledat kompromisy.  

V šetření nejvíce pomáhá vytrvalost a grafická vizualizace. K tomu ti pomůžou finanční omalovánky, které jsme v Poslušných penězích vytvořili a dáváme je zdarma ke stažení. Stačí si nadepsat, na co šetříš, kolik šetříš a spočítat si, jakou má hodnotu jedno políčko. A pak už jen vybarvuješ a těšíš se z pohledu, jak si na tom zrovna v ten který moment stojíš. Věřím, že i tobě může tato finanční omalovánka pomoct, když se k ní pravidelně budeš vracet, protože ti připomíná, kde právě teď jsi a kam přesně jdeš. Pomáhá to zůstat soustředěný.

3 tipy, jak za svatbu ušetřit

Pokud hledáš inspiraci, jak za svatbu ušetřit, sepsala jsem 3 tipy, které ti v tom pomohou.

1. Neboj se komunikovat s hosty, co je zdarma a co není.

Byla jsem na svatbě, kde bylo zdarma pouze nealkoholické občerstvení a alkohol se musel platit na baru. Popřípadě zdarma bylo pouze pivo a víno. Ostatní tvrdý alkohol se platil. Je to tvoje svatba a tvoje pravidla. Ty si můžeš určovat, jak si to nastavíš. Neexistuje žádné co je a co není správné. Na tvé svatbě jsou všechna tvá pravidla povolena.

2. Zjisti, které věci si můžeš jen půjčit a nebo šikovně koupit z druhé ruky.

Vdávala se ti v minulém roce kamarádka, která měla krásnou hand made výzdobu? Zeptej se jí, kam se poděla. Prodala ji? Nebo je schovaná v krabicích ve sklepě? Byla by ochotná ti ji půjčit? Popřípadě se koukni do facebookových skupin zaměřených na svatby, kdo tam prodává výzdobu, která se ti líbí. Vyjde to cenově levněji a budeš si moci další věc ze seznamu odškrtnout.

3. Vyrob si věci sama, ale všeho s mírou.

Pokud tě baví vyrábění nebo jsi manuálně zručná a kreativní, hodně peněz můžeš ušetřit. Ale je tady jedno velké nebezpečí. Týden před svatbou nebudeš chodit skoro ani spát a jen budeš péct koláčky, dort, chystat výzdobu a zkoušet si účes, který si uděláš v den svatby sama. A tvůj velký den začneš s bolestí hlavy a šílenou únavou. A takhle to přece nechceš. Proto pokud ti to tvůj rozpočet dovolí si služby, které se dělají na poslední chvíli, zaplať a nech si je udělat někým jiným. Naopak věci, které si můžeš připravit měsíc dopředu si vyrob sama a v klidu. Mám na mysli třeba pozvánky, jmenovky na stůl nebo třeba dárkové balíčky svatebním hostům.

A nakonec tě chci povzbudit, že i když se něco nepovede, za rok si na to stejně už nikdo nevzpomene. A pokud to bude tak silný zážitek, že si ho lidi zapamatují, budou se té historce už jenom smát. (Například na naší svatbě bylo při grilování podáváno zkažené maso (nebo minimálně maso, které již bylo na hraně) a jednomu z hostů bazén v den svatby obarvil vlasy na modro). Co je ale důležitější je, jak za několik let bude vaše manželství vypadat. A co chceš slyšet za 10 let? Že jste měli tu nejhezčí svatbu v okolí? Nebo že máte to nejhezčí manželství z okolí.

PS: Víš o někom, kdo plánuje v tomto roce svatbu? Pošli mu tento článek a inspiruj ho, jak začít manželství dobře a bez finančních problémů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..