Finance ve vztazích, Finanční tipy

Jaká je nejdůležitější vlastnost pro budování pasivního příjmu?

pasivní příjem a vytrvalost

Nedávno jsem poslouchala rozhovor s Vítem Endlerem, který je bývalým šéfem Mall Group a nyní je ředitelem FinGOODu, na téma finanční nezávislosti. Nejvíc mě zaujal důvod, proč není možné, aby všichni lidé měli pasivní příjem a ten příjem se jim zvyšoval. Ten důvod není paradoxně proto, že by lidé neměli vysoké platy. Ono to totiž ani tak není o tom, kolik ti měsíčně chodí na účet peněz. V budování pasivního příjmu jde hlavně o něco jiného. Jde o to, jakou máš vytrvalost. Když jsem nad tím přemýšlela, došla jsem k závěru, že pokud se člověk chce finančně posunout dál, musí pracovat hlavně na své vytrvalosti.

Ať se koukneme na jakékoliv odvětví, s vytrvalostí nejdál dojdeme. Pokud talentovaný fotbalista nebude vytrvale trénovat, do první ligy se nedostane. Pokud se rozhodneš hrát na kytaru, ale po měsíci toho necháš, asi nikdy nebudeš hrát v dobré kapele. A stejně tak to je i s pasivním příjmem.

Proč jenom nestačí více vydělávat?

Aby si člověk mohl začít budovat pasivní příjem, potřebuje mít peníze na nákup aktiv, které mu příjem budou generovat. Například koupě dluhopisu, dividendových akcií nebo garáže či bytu, který bude pronajímat. Logicky to vypadá, že aby si člověk tyto instrumenty mohl koupit, potřebuje mít na to peníze. A čím více vyděláváš, tím to máš jednodušší, ale pozor! S jídlem roste chuť. Proto se většinou stává, že čím víc budeš vydělávat, tím víc budeš utrácet a k pasivnímu příjmu jsi stejně daleko jako člověk s průměrným platem.

Schválně, kolikrát sis už řekl, že začneš šetřit nebo že si uděláš rozpočet a budeš se ho držet? Proč jsi u toho nevydržel? Proč, i když s velkou pravděpodobností vyděláváš víc, než kolik jsi vydělával před 3 lety, ses finančně neposunul? Sice jsi navštívil krásná místa, ale kolikaměsíční rezervu máš třeba na účtu? Nebo si můžeš položit jinou otázku: dlužíš víc peněz teď, nebo před 5 lety? Přijde mi to jako paradox, že lidé mají všeobecně pořád více peněz, ale na jejich finančním zdraví se to neprojevuje.

Problém je, že čím víc člověk vydělává, tím víc utrácí. A aby to člověk zastavil, musí si sám sobě 100 x říct NE a být v tom vytrvalý. Protože výsledky se nedostaví po jednom měsíci. Ale po letech tvrdé práce a častého odříkání.

Udělej si plán a drž se ho

Na jakém bodě ve svých financích teď stojíš? Kam by ses chtěl posunout? Chceš splatit rychleji všechny dluhy? Doplatit hypotéku? Rozšířit si své investiční portfolio a majetek? Aby ses tam dostal, je potřeba začít něco dělat jinak. Udělej si plán, jak se dostaneš tam, kam chceš. A pak v tom plánu vytrvej. Budování pasivního příjmu není záležitost na 2 měsíce, ale na roky. Na budování pasivního příjmu je potřeba peníze. A abys ty peníze měl, musíš šetřit. A nejlepší způsob, jak šetřit je udělat si rozpočet. Přesněji řečeno, dělat si každý měsíc rozpočet a pak se ho snažit dodržet.

Proč je potřeba dělat rozpočet?

Většina lidi ví, kolik měsíčně vydělává. Ale méně lidí už ví, kolik a za co přesně utrácí. Jen když budeš vědět, kam tvé peníze tečou, budeš je moct přesunout jinam. Jakmile totiž člověk zjistí, kolik utrácí ve městě, za obědy v práci, za oblečení nebo třeba za alkohol, může se rozhodnout s tím něco dělat. A teď nemyslím utáhnout opasek tak, že nepůjde dýchat. Ne. V takovém režimu dlouhodobě fungovat nejde. Ale nastavit si nějakou udržitelnou míru spotřeby, která ti zaručí, že budeš moct dosáhnout toho, co sis řekl a zároveň normálně fungovat.

Proč lidi u rozpočtu dlouho nevydrží

Ve facebookové skupině Poslušné peníze, jsem se nedávno zeptala, proč lidé nevydrží dělat si pravidelně rozpočet. Pár odpovědí bylo, že pokud si jednou zapomenou výdaj poznamenat, mají pocit, že už nemá cenu v rozpočtu ten měsíc pokračovat. Řeknou si, že znovu začnou příští měsíc. Ale nezačnou. A jsme u té vytrvalosti, že? Proto jsem sepsala 3 věci, které ti můžou pomoct, aby ses rozpočtu dlouhodobě držel.

3 věci, co ti pomůžou držet se rozpočtu

  1. Měj přesný cíl, proč to děláš. -> Věřím, že aby člověk u nějaké aktivity dlouhodobě vydržel, je potřeba aby věděl, kam jde. Proto si nastav nějaký důvod, proč chceš s penězi zacházet jinak než doposud. Může to být předčasné splacení dluhů, našetření peněz do finanční rezervy, investovat a mít pasivní příjem, finančně někomu pomoct, … Těch možností je spousta.
  2. Pozoruj ovoce svého úsilí. -> Když rozpočet budeš dodržovat a uvidíš, kolik jsi díky tomu nově ušetřil, bude tě to motivovat. A díky nově ušetřeným penězům můžeš udělat krok k tomu cíli, který sis nastavil.
  3. Najdi si parťáka. -> Pokud jsi v manželství, tak se navzájem s manželem či manželkou povzbuzujte a táhněte za jeden provaz. Pokud ne, najdi si nějakého kámoše, který už rozpočet dělá a sdílej se s ním. Můžeš použít FB skupinu Poslušné peníze, která i právě kvůli tomu vznikla.

Pro mě jsou tyto 3 věci velmi nápomocné. Držíme se rozpočtu už přes 3 roky, abychom splatili co nejdřív hypotéku. Povzbuzuje nás to, kolik měsíčně díky tomu můžeme ušetřit a peníze využívat i jinak než jen pro svou spotřebu. A největším parťákem pro mne je můj manžel. Táhneme za jeden provaz, několikrát měsíčně se o penězích bavíme a toto téma nás neskutečně baví.

Tak schválně, jak to máš s vytrvalostí ty? Máš nějaké cíle? Jaké kroky děláš k tomu, abys těch cílů dosáhl? Poděl se o to do komentáře a inspiruj i ostatní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..