Investice

Jeden ze způsobů, jak začít investovat do akcií

investice do akcií

Manželovi se často stává, že mu volají různé firmy s investiční nabídkou. Pro většinu lidi jsou takové hovory otravné, ale nás to baví. Je to totiž jeden ze způsobů, jak začít investovat do akcií. Dát na doporučení brokera. Na přelomu roku nám volaly hned 2 různé investiční firmy. Doporučovali 1 komoditu a 3 akciové tituly. Všichni říkali, že je to tutovka, že jejich hodnota je teď nízko a že očekávají velký nárůst do půl roku.

Hned na úvod řeknu, že jsme do toho nešli. Proč jsme se tak rozhodli se dozvíš na konci článku. A to je taky důvod, proč schválně nezmiňuji investiční firmy, které nám volaly. Nemáme totiž ověřené, zda jsou věrohodné, a nejsou to třeba nějací podvodníci. Tvářit se jako investiční makléř může totiž kdokoliv.

V článku nebudu hodnotit, zda je dobré investovat do akcií skrz makléře, nebo jet po vlastní ose. Dneska se zaměřím pouze na 4 tipy, které jsme dostali. Nás samotné to totiž zajímalo, zda budou mít pravdu, že v krátkodobém horizontu bychom ty peníze mohli otočit. A tak jsme si jejich tipy poznamenali a vyčkávali. V tomto případě totiž ukáže jen čas, zda broker měl pravdu, nebo ne.

4 poznámky k investičním tipům.

 1. Pro jednoduchost uvádím zisk v hrubým a některá čísla jsou zaokrouhlená.
 2. U prvního příkladu máme přesně poznamenané datum volání. Ostatní tipy nám byly doporučovány několikrát. Proto uvádím pouze průměrnou cenu akcie v období listopad/ prosinec.
 3. Protože se ceny akcií pohybují v dolarech, v příkladech uvádím investovanou částku 2 222 dolarů, což dělá 50 000 Kč (při kurzu 22,5 Kč za dolar).
 4. Měnové riziko v podobě vývoje kurzu CZK/USD pro jednoduchost neberu v úvahu.

1.   TIP – ropa

2. 1. 2019 nám bylo doporučováno investovat do ropy (koupit si cenný papír, který kopíruje cenu ropy). Barel v té době vycházel na 50 $ a je to prý „garantované“, že zase poroste. Lákali nás na velmi krátký horizont. Klidně jenom 2 měsíce.

Když se koukneš na graf níže, můžeš si všimnout, že nám volali přesně v momentě, kdy ropa byla na nejnižším bodě v horizontu jednoho roku. Když píšu tento článek, 9.5. 2019, barel stojí cca 70 $.

Pokud bychom ropu nakoupili za 2 222 $, měli bychom 44,4 barelů. Při dnešním prodeji bychom 44,4 barelů prodali za 3 108 $. Což je v přepočtu na České koruny výnos 19 930 Kč a v procentech to dělá skoro 40 %.

Jak začít investovat do ropy

Zdroj: www.kurzy.cz

2.   TIP – akcie Qualcomm

Jak jde z grafu vidět, akcie firmy Qualcomm se pohybovaly okolo 56 $, kdežto dneska, o půl roku později, stojí akcie 85,8 $.

Pokud bychom i téhle firmy koupili akcie za 2 222 $, měli bychom 39,7 ks akcií. Pokud bychom se rozhodli to dneska prodat za cenu 85,8 $/kus, získali bychom 3 406,3 $. V přepočtu na České koruny to dělá zisk 26 641 Kč a to je přes 53% zhodnocení.

Růst ceny akcií Qualcomm

Zdroj: www.google.com

3.   TIP – akcie VISA

U příkladu s akciemi VISA je škoda, že nemáme zaznamenané přesné datum, kdy jsme se rozhodovali. Protože v období listopad a prosinec jsou docela výkyvy. Ale průměrně se cena akcie pohybovala na 137 $/kus. Kdežto dneska by se dala prodat za 160,7 $/kus. Což je opět hezký nárůst. Pokud bychom akcie koupili za 2 222 $, dostali bychom 16,2 ks akcií. Při dnešních cenách by se prodaly v součtu za 2 603,3 $. Výnos v Českých korunách vychází na 8 568 Kč, což dělá cca 17% zhodnocení.

Růst ceny akcií VISA

Zdroj: www.google.com

4.   TIP – akcie Mastercard

A poslední akcie byly Mastercardu. Visu i Mastercard investiční firma doporučovala z toho důvodu, že vstupují na čínský trh a tudíž se očekává vyšší nárůst tržeb. V období listopad – prosinec se cena akcií pohybovala přibližně okolo 196 $/kus. Za 2 222 $ bychom vlastnili 11,3 akcií. Při dnešní ceně, kdy jedna vychází na 247,4 $, bychom získali 2 795,6 $. V přepočteno na České koruny to dělá zisk 12 901 Kč a procentuálně cca 26 %.

Nákup akcií Mastercard

Zdroj: www.google.com

Kdo vyhrál?

Kdybychom investovali peníze do všech 4 firem, pokaždé bychom vydělali. Průměrně cenné papíry za půl roku vzrostly o 35 %, což je krásné zhodnocení. Jednotlivě si na tom stály takto:

 1. Qualcomm – 53 %
 2. Ropa – 40 %
 3. Mastercard – 26 %
 4. VISA – 17 %

Co z toho vyplývá?

Že jim sice všechno vyšlo, ale to neznamená, že vyjde i příště. Nezapomeň, že minulé výnosy nejsou zárukou budoucích výnosů. Proto buď s investováním do akcií opatrný. Ale ještě více buď opatrný při vybírání vhodného brokera, skrz kterého budeš nákupy a prodeje realizovat. Může se ti taky stát, že neuvidíš ani akcie, ani peníze. Cílem toho operátora není vydělat ti peníze, ale vydělat sobě peníze. Pokud jsi ještě neviděl film Vlk z Wall street, rozhodně na něj mrkni. Tady máš jen malou ochutnávku.

TIP: Pokud se rozhodneš nakoupit si akciové tituly přes brokera, vždycky si ověř, jaké mají poplatky. Ať ti velký výnos nepohltí právě ony.

A malý vtip na závěr, aneb proč jsme do toho nešli

Nejvíc se nám líbila nabídka investovat do ropy. Je to něco, co je srozumitelné a na grafu šlo vidět, jak to spadlo dolů a že je velká pravděpodobnost budoucího růstu. Abychom měli všechny informace, které jsme potřebovali k přemýšlení, zeptali jsme se, jaká je minimální vstupní investice. Paní odpověděla 50 000. Přemýšleli jsme a chtěli začít smlouvat na nižší částku (což někdy opravdu jde). Ale pak operátorka dodala: „Ale bavíme se tady o 50 000 USD, že?“ A v ten moment pro nás investiční nabídka skončila.

Z toho plyne ponaučení: nezapomeň se zeptat na minimální vstupní investici. Může ti to ušetřit přemýšlení a analýzy, zda do toho jít, nebo ne.

Knižní TIP: Pokud se chceš v investování do akcií vzdělávat, můžu ti doporučit jednu českou knihu: Investiční strategie pro 3. tisíciletí. P. Kohout. V knížce se mimo jiné dozvíš, proč nejsou investiční doporučení tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát, a na co si dát pozor.

Přiznám se, že jsme si zatím žádnou akcii napřímo nekoupili. Ale láká nás to 🙂 . Zatím se jen učíme, čteme, pozorujeme a přemýšlíme. Jak jsi na tom ty? Je to jedna z cest, kterou se chceš vydat? Nebo už ses vydal? Poděl se o svou zkušenost v komentáři. Ráda si ho přečtu.

2 thoughts on “Jeden ze způsobů, jak začít investovat do akcií

 1. Nestálo by za to otevřít si malej účet u brokera, který nabízí obchodování komodit, a zkusit si ta doporučení zobchodovat na mikrokontraktu ? Je to otázka stokorun a člověk vidí nejen cenu, ale i rozdíl mezi nabídkou a poptávkou plus poplatky o kterých se v nabídkách investic moc nemluví.
  Já osobně mám tedy radši investiční přístup s pohledem na dlouhodobější trend, takže se nemůžu považovat za objektivního. To ovšem nebrání tomu, zkusit různé přístupy a poučit se prostě z reálných výsledků. 🙂

  1. Ahoj Petře, díky za tvůj komentář. V tuto chvíli máme otevřený účet u jednoho brokera, který nabízí skoro vše myslitelné. Ale vzhledem k našim finančním cílům se klaníme ke konzervativnější variantě, a to průběžné investování do nízkopoplatkových instrumentů navázaných spíše na vývoj trhů (např. S&P 500 Index), nikoliv jednotlivě vybraných aktiv, kde je volatilita zpravidla daleko vyšší. Ovšem v budoucnu se této oblasti nebráníme, akorát jsme přesvědčeni, že si o tom ještě mnoho musíme nastudovat.
   Měj se hezky,
   Monika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..