Finanční tipy, Investice

Kam nejlépe uložit finanční rezervu, aby se zhodnocovala?

kam ulozit financni rezervu

V minulém článku jsem popsala 10 nejčastějších argumentů, proč lidé nemají finanční rezervu. Pokud ji už máš, ale řešíš, kam finanční rezervu uložit, je tento článek přímo pro tebe.

Asi to všichni známe, že v dnešní době jsou spořící účty spíš k smíchu než k užitku. A tak pokud je náš polštář pro strýčka příhodu třeba 200 000 Kč, je logické, že chceme, aby se nám peníze úročily. Inflace se zpravidla pohybuje mezi 2 – 3 %. Takže pokud se nám peníze neúročí alespoň 3 %, klesají na hodnotě. A to nikdo nechce. Je tudíž logické se ptát, kam si uložit finanční rezervu, aby se zhodnocovala.

Jaké vlastnosti by měl mít účet, kde bude rezerva uložena

Když přišla koronovirová krize, spoustu lidí přišlo o práci. Pokud si například maminka na rodičovské dovolené přivydělávala tím, že chodila do nákupního centra prodávat oblečení, ze dne na den jí šéf oznámil, ať už nechodí. A protože měla smlouvu jen jako brigádu, nezbývalo jí nic jiného než zůstat doma. Zároveň ve stejné době spadly akcie, a tudíž často i celé investiční portfolio se propadlo o několik desítek procent dolů. V našem případě investiční portfolio na Portu vypadalo 18. 3. 2020 takto:

kam ulozit rezervu

(Nevíš, co je to Portu? Přečti si tento článek.)

Proto nejsem zastánce toho, aby rezerva byla v jakémkoliv, byť jen konzervativním, akciovém portfoliu. Je totiž možné, že v době, kdy rezervu budeš potřebovat, si vybereš o ¼ míň. Z toho mi vychází, že nejlepší způsob, kde mít rezervu uloženou, je spořící účet. Teď přichází ale druhá otázka a tou je, který spořící účet je nejlepší.

Který spořící účet je nejlepší?

Než na tuto otázku odpovím, pojďme si shrnout, co vlastně hledáš: 

  • Peníze chceš mít jako rezervu – kdykoliv po ruce. 
  • Na spořícím účtu je zhodnocení cca 1 % a ty chceš, aby ti to pokrylo aspoň inflaci, tudíž 3 %.  
  • To je o 2 % více, než je jednoduché a bezpečné dostat.

Pokud se ty 2 % převedou na peníze, kolik to bude dělat? Jestliže je tvá „železná“ rezerva 200 000 Kč, vychází to na 4 000 Kč ročně, což v přepočtu na měsíce vychází na 283 korun po 15% srážkové dani z úroků.  A čím menší máš rezervu, tím se ti částka zmenšuje a o to více postrádá smysl měnit banku každou chvíli. Schválně se mrkni do tabulky, jak by to vypadalo ve tvém případě.

Co mi z toho vyplývá? 

Že si stačí odepřít jednu láhev vína v obchodě za měsíc a ušetřím to, co bych vydělala někde rizikovějším způsobem. Protože upřímně? Banky si mění úrokové sazby, jak jen chtějí. Nyní ti slíbí 1,5 %, ale za půl roku si ho změní na 0,5 %. Když se budeš pídit po těch nejlepších bankách a přelévat peníze od jedné k druhé, nebudeš dělat nic jiného, než pořád jen zakládat nové spořící účty a rušit ty staré.

Zastávám názor, že nejlepší místo, kde mít rezervu, je jakýkoliv spořící účet. Investovat se mají peníze, které jsou nad rámec rezervy a o které teoreticky mužů přijít.

Proto si nemyslím, že je zas tak potřeba řešit, jaká banka má ten nejlepší spořící účet, ale spíše jaké služby ti banka nabízí k běžnému účtu. 

Jak to máš se svou rezervou ty? Máš ji na spořáku, nebo sis ji uložil někam jinam? Poděl se o svůj názor do komentáře pod článek, nebo se přidej do facebookové skupiny Poslušné peníze a diskutuj s ostatními.

 

2 thoughts on “Kam nejlépe uložit finanční rezervu, aby se zhodnocovala?

  1. Zdravím, článek jsem si přečetla, ale stále jsem na vážkách(proto píšu tento komentář). Je takové umění třeba bezpečnější než akcie? Dívala jsem se na tento web: https://www.antikart.cz/ a tak přemýšlím, jak odpovídá cenám marketu. Nemáte s ním někdo zkušenosti? Jaký máte názor na nákup investičního umění takto přes web? Je to vůbec bezpečné? Děkuji moc za všechny reakce 🙂

    1. Dobrý den, pokud člověk umění nerozumí, tak to rozhodně není bezpečnější, než akcie. Hlavně akcie jsou mnohem více likvidní, tj. mnohem rychleji je přeměníte zpátky na peníze. Oproti třeba nějakému obrazu, archivnímu vínu atd… Každopádně s webem, který uvádíte, zkušenost nemám. S investováním do umění mám zkušenost u tohoto webu: https://gallery.portu.cz Najdete tam všechny informace, jak to funguje. 🙂
      Hezký den, Monika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..