Finance ve vztazích, Finanční tipy

10 nejčastějších argumentů, proč lidé nemají finanční rezervu

Každý ví, že mít finanční rezervu je správné. Troufám si říct, že je to jeden ze základních pilířů zdravých osobních a rodinných financí. Protože když člověk nemá rezervu, tak je velká pravděpodobnost, že si bude muset půjčit peníze, dostane se do spirály dluhů a velmi těžko se z toho vyhrabe. Bude tedy potenciálně ve výsledku žít méně kvalitní život s vyšší mírou stresu a rizika.

A to přece nikdo nechce, že? Tak proč stále tolik lidí žádnou finanční rezervu nemá?

Na začátku bych chtěla rozlišit, jestli je to výjimečný stav, že člověk rezervu nemá, a nebo ji nikdy v životě ani neměl. Pokud v tuto chvíli rezervu nemáš, protože se ti rozbilo auto a oprava tě stála 90 000 Kč, je to krátkodobě OK. Stejně tak je v pohodě, pokud jsi čerstvě po škole a teprve začínáš vydělávat. Dej si vybudování rezervy jako prioritu a doufej, že se ti žádná velká věc v nejbližší době nestane. 🙂

Pokud už ale 10 let vyděláváš, nikdy v životě jsi tu železnou rezervu neměl a stále se jen na něco vymlouváš, asi je něco od základu špatně. Domnívám se, že i kdybys na krásně vydělával 2 × více než teď, stejně by to pro tebe nebyla priorita rezervu si vytvořit. Otázkou totiž je: hledáš jen důvody, proč to nejde? A nebo se snažíš najít řešení?

K vybudování rezervy ti totiž bude stačit jen jedna věc. A tou je disciplína

Čím to je, že člověk dokáže našetřit na dovolenou u moře, na Vánoce kupuje hezké věci rodině, ale rezervu stále nemá? Pokud patříš do té skupiny lidí, kteří se jen vymlouvají, řekni si právě tady a teď nahlas „dost”. Udělej si z rezervy prioritu. Nastav si konkrétní částku, jakou chceš mít v rezervě a nekup si žádnou věc pro sebe, do domácnosti ani žádný výlet, dokud tu částku nebudeš mít. Čím více se teď omezíš, tím dříve si budeš moct opasek opět povolit. Bude to těžké? O tom nepochybuji. Přinese tvá disciplína ovoce? Rozhodně!

Nejčastější důvody, proč lidé nemají finanční rezervu

Ve facebookové skupině Poslušné peníze, jsem se zeptala, jaké jsou nejčastější argumenty, proč lidé rezervu nemají. Odpovědí byly takové:

 • Než rezervu stihnu našetřit, objeví se něco, co si potřebuji koupit.
 • Mám příliš nízký příjem, z kterého nic neušetřím.
 • Mám kontokorent a kdykoliv si mohu půjčit až 50.000 Kč.
 • Nedokáži odolat pokušení si koupit další věc.
 • Nechci mít rezervu, protože si chci peníze užít teď.
 • Nevím, prostě se peníze vždycky nějak ztratí.
 • Myšlenka, že bych měl žít za méně, než vydělám, je mi naprosto cizí – z jiné galaxie.
 • Nemám žádnou strategii a neumím hospodařit s penězi.
 • Chci udělat dojem na okolí, i když na to popravdě řečeno nemám.
 • Jakmile se mi něco rozbije, ihned kupuji online novou věc. Něco opravovat je pro mě mimo mísu.

Poznáváš se v tom? Které argumenty používáš ty? Jakou zvolíš strategií, aby ses pořád jen nevymlouval? Není to náhoda, že se každý měsíc objeví nějaká „nečekaná“ věc, kterou si musíš kupit? Třeba posezónní výprodej zahradního nábytku? Pokud ses v tom našel, chci tě povzbudit, aby sis z finanční rezervy udělal prioritu. Nekup si nic dalšího do domácnosti, na sebe, pro auto, dokud rezervu nebudeš mít.

TIP: Začni rozlišovat mezi chci to nebo potřebuji to. Je spoustu věcí, které pouze chceme. Chceme nový gril, nový elektrický kartáček, novou sadu nožů, nové oblečení, boty, iWatch nejnovější generace … Nic z toho ale ve skutečnosti nepotřebujeme. Klidně to na tebe v obchodě počká, až si vytvoříš pořádný polštář.  A neboj se, ta akce na sekačku v Hornbachu bude i příští rok. 🙂

Ale můj příjem je příliš malý. Z něj nic neušetřím

Chápu a máš pravdu. Pokud je tvůj příjem důchod, rodičovská nebo máš minimální mzdu a platíš velký nájem, máš pravdu, že z toho něco ušetřit je velmi těžké. Existují jen 2 cesty, jak z toho ven.

 • Zvýšit příjem
 • Snížit výdaje.

Zvýšit příjem

Pokud máš malý příjem, zkus se poohlídnout po přivýdělku. Možnosti: naučit se péct, šít, pomáhat na stavbě, jít v sobotu do práce, prodat něco z domácnosti. Někdy stačí jen změnit práci nebo si říct nadřízenému otevřeně o přidání (mzdy, ne práce – znáš ten vtip). Každopádně tady to nekončí. Když si zvýšíš příjem, třeba že doma něco začneš tvořit a prodávat, řekni si, že celý zisk půjde do finanční rezervy. Pokud začneš chodit na brigádu v sobotu, dej si vydělané peníze stranou a použij je na budování rezervy. Jinak bys mohl mít prací klidně 10 a rezervu stejně mít nebudeš. Nezapomeň: s jídlem roste chuť. Čím vyšší příjmy budeš mít, tím vyšší výdaje budeš generovat.

Snížit výdaje

Jak jsou vlastně velké tvé výdaje? Kolik utrácíš za jídlo, kavárny, ale třeba taky nájem? Pokud žiješ sám, je těžké platit nájem ve velkém městě. I ta obyčejná garsonka je drahá. Co takhle se přestěhovat do spolubydlení? A pronajmout si pouze neprůchozí pokoj? Náklady se ti sníží o polovinu a rázem budeš mít volné prostředky k budování rezervy.

7 kroků, které ti pomohou při tvorbě rezervy:

 1. Nastav si konkrétní částku, kterou chceš mít bokem. (Doporučuje se aspoň 3měsíční výdaje, ale když budeš mít jen jeden měsíc, je to lepší než nic! Nenech se zastrašit velký cílem.)
 2. Sečti si své příjmy a výdaje a vytvoř si rozpočet.
 3. Nastav si trvalý příkaz na odesílání konkrétní částky do rezervy.
 4. Spočítej si, za jak dlouho rezervu našetříš. Je to dlouhá doba? Zkus zvýšit trvalý příkaz na vyšší částku. Čím dřív rezervu budeš mít, tím dřív si opasek opět povolíš.
 5. Spočítej si, kolik tě stály věci za poslední půl rok, které sis koupil, ale nutně jsi je nepotřeboval. Představ si, že tato částka by už teď byla v rezervě.
 6. Jdi do toho s partnerem a celou rodinou. Řekni, že si chceš našetřit rezervu, a tudíž budou Vánoce chudší než minulý rok. Jsem si jistá, že rodina bude mít větší radost, než z nechtěných dárku.
 7. Najdi si přivýdělek.

TIP: Až příště budeš opět hledat novou ledničku, protože stará se ti rozbila, zkus se prvně kouknout na sbazar nebo Marketplace na Facebooku. S velkou pravděpodobností tam najdeš funkční věc za odvoz nebo s mnohem menší částkou, než pokud by sis to koupil nové.

A které argumenty používáš ty? Nebo co nejčastěji slyšíš za důvody, proč lidé rezervu nemají? Poděl se o svůj názor do komentáře a inspiruj tak i ostatní.

PS: Pokud už rezervu máš, v příštím článku ti řeknu, jaký je nejlepší způsob, kde mít rezervu uloženou, aby ji nesežrala inflace. 🙂  

 

Tagged

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..