Finance ve vztazích

Nejlepší aplikace, jak mít rodinný rozpočet pod kontrolou

Aplikace na finanční rozpočet

 

Mobilních aplikací pro správu osobních nebo rodinných financí je mraky. Některé jsem vyzkoušela, ale s žádnou jsem spokojená nebyla. Vždycky jsem jen zapisovala výdaje, ale nic víc s údaji nedělala. Tudíž to pro mne nemělo žádnou přidanou hodnotu. Jen mi řekni, k čemu ti je, že máš všechny výdaje v mobilu, když následně s tou informací nijak nepracuješ? Myslím si, že aplikace pro správu financí ti má pomoct přestat utrácet a začít generovat přebytky. No ne?  Řeknu ti, která to je a naučím tě, jak si jí nastavit.

Pokud jsi nečetl předchozí článek: Jak konečně přestat utrácet a začít generovat přebytky, doporučuji to napravit. Psala jsem, jak je důležité znát své výdaje a pak si je dopředu zastropovat. Nastavit si svůj měsíční finanční limit. Díky tomu ti totiž s rostoucím příjmem porostou i úspory. A jak docílit, abys svůj limit dodržel? Tak v tom ti pomůže aplikace Goodbudget.

Proč je aplikace Goodbudget na rodinný rozpočet tak dobrá?

Ve zkratce je to nejlepší aplikace proto, že:

  • funguje na principu obálkové metody,
  • můžeš ji sdílet s partnerem,
  • v základní verzi je zdarma,
  • pomáhá ti dodržovat měsíční finanční limit,
  • funguje i bez internetu. Jakmile se připojíš k wifi, automaticky se ti synchronizuje.

Jestli se ptáš, jak ušetřit na rodinném rozpočtu, doporučuji obálkovou metodu. Pokud máš opravdu málo peněz, je potřeba být hodně opatrný za co utrácíš. Nejlíp se to dělá, když peníze fyzicky roztřídíš do obálek na jídlo, dopravu a další své potřebné výdaje. Na druhou stranu uznávám, že to není moc pohodlná ani bezpečná metoda. Aby ti to v praxi fungovalo, musíš si obálky vzít do obchodu nebo na benzínku a platit z nich. Nechceš přece, aby se ti peníze v peněžence smíchaly dohromady.

Aplikace Goodbudget takhle funguje, akorát obálky nemáš fyzicky, ale elektronicky. Jakmile z obálky něco koupíš, výdaj si zapíšeš a rovnou vidíš, kolik ti v ní zůstává. Celý měsíc tak máš své finance pod kontrolou a nepřesáhneš svůj finanční limit, který sis nastavil.

Navíc, pokud sis na účtu nechal opravdu jen svůj finanční limit, můžeš ihned vidět, kolik peněz ti na účtu ještě zůstává.

TIP: Doporučuji aspoň jednou za 2 týdny účet zkontrolovat, jestli je částka aktuální a když tak aplikaci upravit. Ne jednou se nám stalo, že aplikace ukazovala větší zůstatek, než jaký byl ve skutečnosti na účtu :-). To se mohlo stát třeba tím, že jsme nějaký výdaj zapomněli zapsat.

Jedna z velkých výhod je ta, že aplikaci můžeš nasdílet i někomu dalšímu. V mém případě ji mám sdílenou s manželem. Můžeme vidět, že jeden z nás natankoval benzín, protože peníze z obálky ubyly.

Jak aplikaci Goodbudget nastavit

Pokud neumíš anglicky, aplikace se na první pohled může zdát složitá. Ale jakmile ji párkrát nastavíš, uvidíš, že je to snadné a intuitivní. Ať to hned po instalaci nevzdáš, vytvořila jsme pro tebe fotonávod.

Nastavení a správa aplikace ve 3 krocích:

  1. Vytvoření obálky, pojmenování a určení, kolik tam bude peněz.
  2. Naplnění obálky penězi.
  3. Zapisování výdajů do obálek.

1.   Vytvoření obálky

Rodinný rozpočet

 

rodinný rozpočet

 

Finanční rozpočet

 

Jak ušetřit peníze

U posledního obrázku vidíš, že máš nastavený limit 2500 Kč, ale stejně je v obálce 0 Kč. Je to tím, že ji v druhém kroku musíš naplnit penězi.

2.   Naplnění obálky penězi

Stačí na obálku kliknout, napsat popis, že plníš obálku, vložit do ní finance a dole změnit Type z Expense na Credit.

Jak ušetřit na rodinném rozpočtu

 

jak si nastavit finanční rozpočet

Obálka ti svítí zeleně a usmívá se :-). Takhle si vytvoř i ostatní obálky typu jídlo, domácnost, zábava, … Potom už stačí celý měsíc výdaje třídit do obálek. Uděláš to jednoduše.

3.   Zapisování výdajů

Klikni na obálku, ze které chceš peníze čerpat. Zapiš, co jsi koupil a kolik jsi utratil. Dole nech údaj v řádku Type možnost Expense, tj útrata.

domácí finanční rozpočet

 

rodinné finance

V základní verzi, která je zdarma, máš k dispozici 10 obálek. To pro běžný provoz stačí. Pokud bys potřeboval víc, můžeš si za 149 Kč měsíčně koupit Goodbudget Plus. Dole v záložkách můžeš navíc vidět všechny transakce nebo sledovat svou útratu v grafech. Na YouTube mají tutoriál, jak aplikaci naplno využívat. Klidně se inspiruj.

A dobrá zpráva na konec. Aplikaci můžeš stáhnout i když máš IOS nebo Android. Navíc svůj účet můžeš spravovat i přes web.

V dalším článku ti řeknu, jaký systém máme nastavený pro plánovaní budoucích větších výdajů.  Jak si rozdělujeme peníze, které slouží jako rezerva a které můžeme použít pro investiční příležitosti. Prozradím ti, že to bude opět obálková metoda :-).

Pokud chceš začít spravovat své finance jinak a líp, je potřeba začít dělat něco jinak a líp. Používej denně tuhle aplikaci pro správu financí a uvidíš, že svůj finanční limit dodržíš. Pokud máš nějakou jinou aplikaci, která ti pomáhá mít peníze pod kontrolou v průběhu měsíce, napiš ji do komentáře. Můžeš tak inspirovat i ostatní.

 

 

2 thoughts on “Nejlepší aplikace, jak mít rodinný rozpočet pod kontrolou

  1. My s manželkou máme podobný systém, ale v Google tabulce. Obálky tvoří sloupce, které mají název, celkovou částku a stav kolik ještě v “obálce” zbývá. Jednou týdně si zapíšeme výdaje z bankovního účtu do tabulky pod sebe a vidíme, co a jak dále. Asi chápu, že aplikace je dobrá pro aktuální přehled, ale na druhou stranu, manželé (možná jen my dva s ženou 😀 ) toho utratí strašně málo během týdne mimo hlavní nákupy v marketech, takže není třeba aktuální přehled real time. Beru však v potaz, že jednotlivec, který je single nebo nemá společné finance s partnerem nebo může mít více těch kafíček během týdne, takže je asi lepší takováto aplikace s aktuálním stavem. Nicméně z naší zkušenosti z našeho spravování financí nám dnes stačí ta tabulka s týdenní aktualizací. Stropování nám funguje i tak. Důležité je poznamenat, že máme drtivou většinu plateb kartou a snažíme se minimalizovat platby hotovostí. Díky však za super článek. Těším se na další. 🙂 Čtenářům přeji, ať se jim dobře stropuje spotřeba a stopnou ještě chytřeji odliv peněz. Díky za článek. 😉

  2. Davide super! 🙂 Díky za sdílení, možná tím někoho inspiruješ. Líbí se mi, že během týdne utratíte strašně málo a vlastně kupujete jen jednou týdne hlavní nákup. To bych se chtěla naučit taky 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..