Finance ve vztazích, Finanční tipy

Nejlepší investice roku 2019? Investice do manželství

Kam jsme investovali peníze?

Na blogu často píšu o rozpočtu, šetření, investování, ale věřím, že je potřeba se na finance dívat i z druhého úhlu a sice za co peníze chceme utrácet. Chceme si peníze i užívat, a ne je pouze škudlit a hromadit. Otázka nastává, v jaké fází života a jak hodně rozhazovat. Ale o tom zase někdy jindy. V tomto článku ti řeknu, jak jsme v průběhu roku 2019 investovali do sebe. Respektive do našeho manželství.  

Manželství jako banka 

Manželství si můžeme představit jako banku. Když do něj v průběhu života budeme investovat, tak jakmile přijde krize, bude se mít z čeho brát. V lednu jsme začali pravidelně investovat do oblasti, která má v dlouhodobém horizontu nevyčíslitelnou hodnotu. Tou je naše manželství. Fungující a šťastné manželství se dá velmi těžko ocenit jakoukoliv cenovkou, a proto to označuji za naší nejlepší investici roku 2019. 

Jak investice do manželství probíhala? 

Manželství bereme jako jednu z našich největších priorit. Ale jenom něco tvrdit nestačí. Je potřeba, aby to dokazovaly i naše skutky. A jedním z ukazatelů, zda toto tvrzení platí, je pro nás údaj: jak často jsme spolu sami.  

V lednu v roce 2019 se manžel rozhodnul, že bude pravidelně plánovat rande. Může se to zdát jako banalita, ale měli jsme ani ne roční dítě a naši nejbližší rodiče bydlí okolo 100 km daleko. Proto mě manžel ubezpečil, že zajistí všechny náležitosti, které k hladkému proběhnutí rande musí být. (A tímto mu moc děkuji!).  

Každý měsíc zařizoval: 

 • hlídání 
 • vybrání odměny na zaplacení hlídání 
 • vymýšlení, co budeme dělat 
 • včasný odchod z práce (14,30 h) 
 • hlídání kalendáře, aby do něj neskočila jiná “důležitá” věc, kvůli které by se rande muselo zrušit. 

Na začátku jsme přemýšleli, jak často bychom na randě chodili. 1x týdně by bylo sice krásné, ale s našim kalendářem nepříliš slučitelné. Vlastně by to možná mělo tendenci zevšednit. Možná by to v kalendáři občas překáželo, častěji bychom to rušili a s velkou pravděpodobností bychom v tomto tempu rok nevydrželi. A v neposlední řadě bychom to finančně z našeho běžného měsíčního rozpočtu neutáhli.  Rozhodli jsme se, že frekvence 1x měsíčně bude tak akorát.  

Kolik nás to stálo peněz? 

Když sečtu zaplacené hlídání a útraty za rande, výsledek bude dávat cca 11 300 Kč. Můžeme polemizovat, zda je to hodně, nebo ne. Každopádně po roce fungování můžeme říct, že jsme z toho nadšení. 

TIP: Jak s takovýmto pravidelným výdajem počítat v budgetu ti může pomoct článek: Nejlepší aplikace, jak mít rodinný rozpočet pod kontrolou

Některé rande stálo méně, jiné více a některá pouze 3hodinovou sazbu chůvy. Pro inspiraci uvedu níže i seznam toho, co jsme všechno dělali

 • leden – kavárna 
 • únor – kino 
 • březen – inline brusle 
 • duben – Bílá věž a hamburger 
 • květen – vtipné posbírání bonusů z výzvy Do práce na kole  
 • červen – koupačka v rybníce
 • červenec – sangria večer ve Španělsku 
 • srpen – rande de luxe – privátní wellness 
 • září – piknik  
 • říjen – kavárna a dotazník Jak se v manželství známe, podle knihy 7 principů spokojeného manželství 
 • listopad – kavárna 
 • prosinec – indická restaurace – oslava výročí  

 
Víme, že byť to stálo nemalé peníze, spokojené manželství je výsledkem dobré investice. Ono ne všechno se totiž dá převést na %. Věř mi, že jsme s manželem docela skrblíci a nekupujeme si moc věcí. Nedělá nám problém být v některých věcech striktní, držet se budgetu a nezvyšovat si životní úroveň s rostoucím příjmem. Ale tohle byly peníze, které jsme rádi, že jsme investovali do sebe samých. Do našeho vztahu. Protože zlepšovat vztah a myslet na něj i v rámci rodinného budgetu je častokrát levnější než rozvod. 

Pokud tedy žiješ v manželství, chci tě povzbudit, aby ses zamyslel, jak pravidelná rande můžeš zahrnout do svého kalendáře i rozpočtu. Ovoce nejde vidět hned, ale v dlouhodobém horizontu se to všechno sčítá a úročí. I když to byly jen 3 hodiny bez dítěte jednou měsíčně. Výsledek stojí za to.  

Jak to máš ty? Napiš do komentáře, jaké bylo vaše poslední rande s tvoji drahou polovičkou. Ať se můžeme navzájem inspirovat. ?  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..