O nás

Jsme manželé Monika a Zdeněk a baví nás finance. Naším momentálním cílem je agresivní splacení hypotéky a naše filosofie je „get rich slow” – bohatnout hezky pomalu a po hrstkách. Dalo by se říct, že se řídíme příslovím “Rychle nabyté jmění se rozuteče, kdo shromažďuje po hrstkách, zbohatne.” Což vychází z Bible, ze které často čerpáme inspiraci a moudrost. Jsme totiž oba věřící a naše hodnoty a rozhodování to hodně ovlivňuje. 

Málo se to ví, ale Bible obsahuje ohromnou spoustu časem velmi bohatě ověřené moudrosti, která nestárne a funguje za každého počasí. To znamená jak v čase dostatku, tak i v čase nedostatku. Jsme si ale vědomi, že ne každý v Boha věří. A to je úplně v pořádku. Existují totiž principy, které může aplikovat každý, ať už v Boha věří, nebo ne.

Jsme si ale plně vědomi, že jsou lidé, které finance nebaví. Setkali jsme se také s lidmi, kteří se financí bojí, které finance trápí, nebo kterým dokonce zničily život (i když to byla spíše lidská rozhodnutí a chování okolo nich, nikoliv finance samotné, ty jsou naštěstí samy o sobě neutrální). Trable s financemi nás moc mrzí a snažíme se mít maximální pochopení.

Ať už jsi v jakékoliv životní situaci, věříme, že stačí udělat malé finanční změny, které ti v dlouhodobém horizontu přinesou klidné spaní. Jak říká Dave Ramsey, křesťanský americký guru na finance, peníze jsou z 80 % o tvém chování a jen o 20 % o znalostech. Chceme se soustředit primárně na těch 80 %. I když některé tipy budou na začátku možná bolet, pamatuj, že když budeš žít jako všichni ostatní, dojdeš přesně tam, kam dojdou všichni ostatní.

Víš, peníze nejsou jako neposlušný pes, který si dělá, co chce. Naopak. Ony vždycky udělají naprosto přesně to, co jim řekneme. Otázka tedy zůstává, jestli od nás naše peníze dostávají ty správné povely nebo nikoliv.

Úplně stejně jako můžeš chodit se psem na cvičák a učit se, jak ho vychovat a jak mu dávat ty správné pokyny, ber i tento blog jako svůj virtuální cvičák peněz. S manželem hledáme způsoby, jak finance spravovat Bohulibě, moudře, nastavujeme optimální balanc a koukáme se, kam je bezpečně investovat. Jakmile na něco přijdeme, dělíme se o to i s tebou.

Na oplátku budeme rádi, když se připojíš do facebookové skupiny Poslušné peníze a pomůžeš nám tak vytvářet bezpečné prostředí, kde se lidé navzájem můžou inspirovat a povzbuzovat ve správě svých financí. 

Hezké čtení blogu přejí Monika a Zdeněk.