Investice

Odhodlat se k první investici je nejtěžší. Která byla ta naše?

První investice

Aktualizace 17. 10. 2019 – Novinka – Získej 500 Kč k první investici na Upvestu.

Začít něco dělat je vždycky těžké. O to víc to platí, když se začíná s investováním. Na počátku člověk zjišťuje, jak investovat, kde investovat, a hlavně do čeho. I my s manželem jsme si tímto prošli. Nakonec jsme si vybrali investici, které jsme rozuměli a která trvala jen 10 měsíců. Peníze už máme zpátky, a tudíž můžu tvrdit, že to byla investice úspěšná. V tomto článku ti prozradím, co to bylo. Ať se můžeš inspirovat. A pokud jsi nikdy ještě neinvestoval, třeba se rozhoupeš taky k té své první.

Na internetu existuje spoustu možností, do čeho investovat. Stačí si jen vybrat to, čemu rozumíš a co ti dává smysl. My jsme si k první investici vybrali nemovitost. Myslíš si, že k tomu potřebuješ miliony? Nepotřebuješ. Koupili jsme si totiž dluhopis jednoho developera.

Jak a kde jsme si dluhopis koupili?

Na internetu jsem zahlédla reklamu na firmu Upvest a hned se mi zalíbila. Nabízí totiž dluhopisy pouze developerů. A vzhledem k tomu, že v dnešní době je bytů málo, brali jsme to jako jednu z těch bezpečnějších investic.

Firmu jsme sledovali od samého začátku, kdy nabízela první projekt. Do něj jsme ale nešli. Přiznám se bez mučení – báli jsme se. Ale u druhého projektu jsme se rozhodli, že tam nějaké peníze pošleme. Dopředu jsme se smířili s tím, že o ně možná přijdeme. Přece jenom stačí, aby developer zkrachoval a už bychom je nikdy nemuseli vidět. To se ale nestalo.

V praxi to vypadalo tak, že se na 10 měsíců půjčily peníze developerské firmě, která měla už rozestavěný bytový dům na Slovensku.

Nápad se nám líbil. Věděli jsme, že pokud to dobře půjde, peníze budeme mít za pár měsíců zpátky a můžeme je potom poslat zase někam dál. Úrok byl sice jen 5,5 %, ale lepší než nic. Banka by nám to nedala. 🙂

Velký plus dávám tomu, že nám chodil každé 3 měsíce report, jak si developer vede. Jestli plní plán, jak se mu daří předprodej bytů, jestli jsou nějaké komplikace a zda stále platí termín kolaudace. Mohli jsme tak být klidní, že jde vše dobře a s velkou pravděpodobností peníze za chvíli uvidíme.

Proč jsme si zvolili tuto investici?

Jeden z důvodu, proč jsme finance poslali pryč, bylo taky to, že se chceme naučit investovat a nechávat peníze vydělávat. Věřím, že jich člověk nemusí mít hodně, aby začal. Ba naopak, když se to naučí s málem, bude moudřejší, až bude mít peněz více. A přijít o pár tisíc je menší bolest než o několik set tisíc.

Tady jsou důvody, proč jsme do toho šli:

 • Investice byla bez poplatků,
 • jasně daný úrok – 5,5 %,
 • krátký investiční horizont – 10 měsíců,
 • srozumitelná investice – nemovitosti,
 • nízká vstupní investice – od 5.000 Kč.

Pokud si říkáš, že bys chtěl začít investovat, zkus to třeba podobně. Zainvestovat první tisíce třeba jako dluhopis developerovi. Uvidíš, jak se u toho budeš cítit a jestli se ti tenhle způsob osvědčí.

Naším cílem u počáteční investice nebylo vydělat majlant. Ale získat zkušenost a neprodělat. Takže se nenechej odradit, pokud vložíš jen těch 5.000 Kč a vyděláš 230 Kč. O tom to na začátku není. I když by to bylo hezké nakoupit akcie Nike v roce 1980 a teď je prodat se ziskem 6 000 000 %, že? Ale upřímně? Kdybychom na něco takového čekali, možná bychom se ani nedočkali. Proto jsme se rozhodli udělat tento malý krůček. Byla to totiž poměrně bezpečná investice a konečně jsme se rozhoupali vykročit do neznáma. Ta první byla pro nás totiž nejtěžší.

U investic se nám potvrdilo, že čím víc transakcí děláme, tím jsme zkušenější.

A zkušenosti nám pomáhají:

 • naučit se vyhledávat investiční příležitosti,
 • rozpoznávat ty správné,
 • a neváhat, když je potřeba rychle jednat.

Co si z toho můžeš vzít?

Čas samozřejmě vrátit nejde. Nemůžeš vložit peníze do stejného projektu jako my před rokem. Ale teď už aspoň znáš firmu, se kterou máme pozitivní zkušenost. Zkus si přečíst něco i o ostatních projektech, které už zafinancovali. Lze si také najít konkrétní developery, se kterými spolupracovali. Mrknout se, jaké byty postavili a kolik bytů už je prodaných. Uvidíš, jestli se ti tenhle druh investování líbí a když se nějaký nový projekt u Upvestu objeví, můžeš to zkusit.

TIP: Pokud se zaregistuješ pod tímto odkazem, dostaneš ke své první investici zdarma 500 Kč. A já taky 🙂

Jen nezapomeň na nejdůležitější pravidlo:

Investované peníze ti nesmí chybět. Proto byl můj první článek na téma: Co musíš udělat jako první než začneš investovat – budovat rezervu.

Ano, zisk z 5.000 Kč není moc, ale pokud si větší částku nemůžeš dovolit, abys neohrozil svoji rezervu, investuj aspoň to. Pokud budeš takto investovat třeba co tři měsíce, přijde doba, kdy se ti jistiny včetně úroků budou vracet. A uvidíš, že svého rozhodnutí nebudeš litovat.

A proč vůbec investujeme?

To je jednoduché. Víme, co chceme, a tak hledáme možnosti, jak do cíle dojít co nejdřív. A naším cílem je splatit hypotéku co nejrychleji. Jednorázové investování nám dojít k cíli hodně pomáhá. Ne jenom díky většímu úroku než na spořícím účtu, ale taky z toho důvodu, že odkládat si peníze na investice zní v mé hlavě líp, než „šetříme, abychom dřív splatili hypotéku.“ A protože nás baví vyhledávat příležitosti a baví nás to vzrušení, které kolem toho je, rádi si odepřeme některé věci, abychom mohli investovat co nejvíce. I proto jsme se rozhodli nastavit si ve svém životě finanční limit, který nám pomáhá investovat více, než kdybychom ho neměli.

Malá rada na závěr pro začínajícího investora

Pokud teprve hledáš nějaké informace, jak začít investovat nebo se porozhlížíš, kde bys začal, mám pro tebe malé doporučení: Nežeň se na začátku za vysokými úroky, ale za zkušenostmi. Uvidíš, že čím víc budeš investovat, tím víc se ti budou objevovat nové možnosti. I s těmi vyššími úroky. My třeba na přelomu roku 2018/2019 vstoupili do jedné, která nám vydělává 15 %. Jaká investice to byla, jsem napsala tady.

Nedá mi to se nezeptat, jak jsi na tom ty s investicemi? Jaká byla tvoje první? Nebo se zatím odhodláváš a hledáš inspiraci? Budu ráda, když se o to v komentáři podělíš.

4 thoughts on “Odhodlat se k první investici je nejtěžší. Která byla ta naše?

  1. Dobrý den, o té investici budu psát na konci roku. 🙂 Tak se přihlašte k newsletteru (pokud jste tak už neudělala) a až vyjde, příjde vám info do mailu. 🙂
   Monika

 1. Zdravím,

  chtěl bych se zeptat, zda jste výnosy z Vašeho prvního investování danila popř. jak?

  Díky moc!

  Matěj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..