Finanční tipy

Proč je dobré si udělat pořádek na spořícím účtu?

Šetření a obálková metoda

Přemýšlel jsi někdy, proč peníze ze spořícího účtu tak rychle mizí? Jen co si nějaké finance našetříš, přijde čas dovolené a odložené peníze mizí pryč. Stalo se ti to někdy? Co udělat proto, aby ti tvé peníze ze spořícího účtu pořád neodtékaly? Možná je to tím, že na účtu nemáš pořádek. Co tím myslím?

Že máš všechny peníze v jednom balíku.

Tak jak jsem v minulém článku psala, že k dodržení svého měsíčního finančního limitu je dobré mít peníze rozdělené v obálkách, na stejném principu může fungovat i spořící účet. Díky obálkové metodě budeš mít pořádek v odložených financích a budeš vědět, k jakým účelům máš finance připravené.

Tato metoda ti rozhodně pomůže:

 • více šetřit,
 • méně sahat na rezervu,
 • více plánovat výdaje dopředu.

Jak si peníze rozdělit, když na spořícím účtu jsou na jedné hromadě?

Právě kvůli tomu jsme si založili účet v Airbank. Mají totiž možnost si na spořícím účtu založit obálky. Ty si pojmenuješ, nastavíš si cíl, kolik chceš našetřit a pak ti stačí „jen“ odkládané peníze třídit.

Obálky na spořícím účtu nabízí i České spořitelna. Ale jejich správa mi přijde složitější. Například pokud chceš z obálky něco platit, musíš si peníze prvně převést zpátky na spořící účet a až poté zaplatit. V Airbank můžeš platby provést přímo z obálky.

Co dělat, když nemáš možnost na spořícím účtu obálky založit?

Pokud ti tvá banka tuhle metodu neumožňuje, nevěš hlavu. I ty můžeš mít peníze rozdělené. Jen to bude o chlup náročnější. De facto máš 2 možnosti.

 1. Účet v Airbank si založíš. Můžeš online. Třeba skrz mobilní aplikaci.
 2. Vytvoříš si excelovou tabulku, ve které fiktivní obálky budeš mít. Ty si nadepíšeš, nastavíš si cíl a zároveň napíšeš realitu. Třeba takhle.
Obálky Cíl Realita
Rezerva 50 000 Kč 50 000 Kč
Dovolená 30 000 Kč 10 000 Kč
Investice 10 000 Kč 2 000 Kč
Celkem 90 000 Kč 62 000 Kč

4 důvody, proč je dobré mít peníze na spořícím účtu rozškatulkované?

S manželem finance chápeme tak, že ne všechny slouží ke stejnému účelu. Chceme vědět, které můžeme použít na dovolenou, a které si musíme nechat jako rezervu. A zároveň si na dovolenou chceme našetřit extra, ne použít finance, co slouží jako rezerva. Ale těch výhod je více. Tady jsou:

 1. Rezerva bude po většinu času plná – na plánované větší výdaje se díky obálkové metodě můžeš připravit dopředu. Rekonstrukci koupelny tudíž nebudeš platit z rezervy, ale ze zvláštní obálky.
 2. Budeš mít přehled – uvidíš, jestli si ten nový mobil už můžeš koupit, nebo ne.
 3. Peníze k investování budou opravdu z tvého nadbytku – budeš mít přesně vyhrazenou kupičku peněz, která slouží k investování.
 4. K šetření budeš motivovaný – dokud si na konkrétní věc nenašetříš, tak jí holt mít nebudeš.

Jaké obálky na spořícím účtu máme založené?

Obálek máme několik. Ale daly by se rozdělit do těchto okruhů.

 • Rezerva

Rezerva je základ. Je to obálka, která slouží k nečekaným výdajům. To znamená, když potřebujeme opravit auto nebo když nevyjdeme s našim nastaveným měsíčním finančním limitem. Ano, i to se už někdy stalo. Pokud tohle uděláme, co nejdřív rezervu opět doplníme do naší cílové částky.

 • Investice

Většinou se držíme pravidla, že pokud máme rezervu plnou, minimálně 50 % námi odložených peněz dáváme do obálky investice. Jsou to totiž peníze, které budou sloužit k předčasnému zaplacení hypotéky, a tak se snažíme mít tuhle oblast stále před očima. V obálce se nějakou dobu shromažďují peníze a jakmile uvidíme zajímavou příležitost, máme je připravené. Zároveň víme, že to nejsou peníze, které slouží jako rezerva a neměly by nám chybět.

 • Naše plány

Víme, že chceme jet na dovolenou. Máme odhad kolik za ní chceme maximálně utratit. A není nic jednoduššího, než si založit obálku a postupně si ji plnit.

 • Osobní finance

To jsou peníze, které nepatří do společného budgetu. Například když naše dcera dostane peníze od babičky. Nechceme je utratit za opravu auta ani za ně odjet k moři. A opět není nic jednoduššího, než ji založit obálku a peníze mít zvlášť. O tom, co s nimi následně děláme, napíšu někdy jindy :).

 • Fond darů

Každý měsíc si odkládáme část peněz do speciální obálky, která slouží k podpoře druhých. Když potom vidíme nějakou situaci, kde finance chybí, jsme na ni připraveni.

Při pohledu na spořící účet se zdá, že si některé věci můžeme dovolit hned. Ale díky obálkové metodě víme, že to tak není. A právě proto je systém třídění tak skvělý! Pomáhá nám mít na spořícím účtu pořádek a nemíchat všechny peníze na jednu hromadu. Protože ne všechny peníze slouží ke stejnému účelu.

A jeden tip na závěr

Zkus si založit obálku, do které budeš dávat všechny prémie, které v práci dostáváš. Anebo třeba peníze, které jsi získal za prodané věci na FB bazárcích. Tyhle menší příjmy se ti budou kumulovat a za nějaký čas vytvoří hezký balík.

Nedá mi to se nezeptat: Přemýšlel jsi někdy nad tím, že si odložené peníze rozdělíš do obálek podle toho, k čemu slouží? Nebo jak plánované výdaje řešíš ty? Ráda si to v komentáři přečtu. Můžeš tak inspirovat i ostatní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..