Finanční tipy

Šedé labutě – trendy, které ohrožují naši finanční budoucnost

seda a cerna labut ve financich

Každý z nás má ve svém životě nějakou „skrytou“ šedou labuť. Na nás je, abychom ji odhalili a začali si na ni dávat pozor. Je to totiž věc, která nás může připravit o finanční budoucnost. Co tím myslím? Ve zjednodušeném konceptu je šedá labuť zřejmým nebezpečím, které máme ve zvyku ignorovat.

Tento pojem použil Chuck Bentley, který vede křesťanskou službu Crown Financial Ministries, která pomáhá lidem, aby byli dobrými správci financí. Nedávno vydal svou novou knihu s názvem: Seven Gray Swans – Trends that threaten our financial future (Sedm šedých labutí – trendy, které ohrožují naši finanční budoucnost. V knize se zamýšlí nad potenciálně velmi důležitými událostmi, které jsou považovány za nepravděpodobné, ale jsou možné.

Protože existuje možnost, že se daná věc stane, měla by být předem očekávána. Zejména tehdy, pokud se zdá, že by mohla obrátit vzhůru nohama celý svět, ekonomiku a burzu. Tím pádem spolu s tím může taková událost mít velký dopad na naše osobní finance nebo směr našich životů. Příkladem šedé labutě je ekonomická krize z let 2008 a 2009. V lednu roku 2011 americká komise pro vyšetřování finanční krize (US Financial Crisis Inquiry Commission) vydala závěrečnou zprávu o 8 klíčových závěrech. Podle analýzy byla finanční krize vyhnutelná. Byla výsledkem lidského konání a nekonání. Vyhnutelnost a ignorování konkrétních varovných signálů z této krize dělají šedou labuť.

Rozdíl mezi šedou a černou labutí

Oproti tomu černá labuť je mnohem známější pojem. Zpopularizoval ho profesor Nassim Nicholas Taleb ve svém stejnojmenném bestselleru, kde píše o extrémně nepředvídatelné události, která je mimo rámec toho, co je běžně očekávatelné a očekávané. Tato černá labuť má potenciálně významně negativní dopady do našich životů. Pod černou labutí si můžeme představit atentát na americká dvojčata 11. 9. 2001.

Existují tři základní vlastnosti každé černé labutě:

 1. První je to, že nic v minulosti přesvědčivě nenaznačuje, že by se tato věc mohla stát.
 2. Druhou charakteristikou je dopad extrémního rozsahu.
 3. A poslední vlastností je možnost černou labuť zpětně racionálně objasnit.

Zjednodušeně řečeno je:

 • Šedá labuť – zřejmým nebezpečím, které máme ve zvyku ignorovat.
 • Černá labuť – nepředvídatelná, neočekávatelná a nikdy v historii neopakující se událost.

Obě mají drastický dopad na naše finance. Ale jen s šedou labutí je potřeba počítat a neignorovat ji. V knize se autor zamýšlí nad šedými labutěmi, které mají dopad na celý stát či svět. Nikoliv vyloženě z pohledu rodiny. Na druhou stranu tím, že se stát dostane do krize, s velkou pravděpodobností se to dotkne i naších osobních financí.

7 šedých labutí, o kterých autor v knize píše:

 1. Všeobecný garantovaný nepodmíněný příjem pro všechny lidi,
 2. digitální měna / elektronická ekonomika,
 3. moderní monetární teorie,
 4. americký demokratický socialismus,
 5. sociální skóring,
 6. biometrická identifikace,
 7. křehké sítě.

Domnívám se, že pro prostředí České republiky je aktuální téma moderní monetární teorie. Pojďme se na toto téma blíže podívat. Jeho proponentem je Dr. Stephanie Kelton, která jej rozpracovala ve své knize The Deficit Myth. V podstatě se dá říci o této teorii tři body:

3 body, jak funguje moderní monetární teorie

 1. Vlády, které vydávají měnu, jsou vlastně ,,bankou” stejně jako chápeme ,,banku” ve hře Monopoly – banka nemá omezený objem peněz, které může vytisknout či vydat.
 2. Na deficitech (situaci, kdy jsou příjmy státu nižší než státní výdaje) veřejných rozpočtů nezáleží. Protože vláda, která vydává měnu, dokáže zaplatit úroky z půjček vytištěním více peněz, proč by se měla zbytečně omezovat? Argumentace autorky je na základě podvojného účetnictví – v účetnictví státu je deficit, ale v neviditelných účetních knihách veřejnosti je veden přebytek.
 3. Daně jsou používány pouze ke kontrole peněžní zásoby a inflace.

Problémem je, že pokud využijeme analogii hry Monopoly, že když eskaluje dluh, je to všechno velká sranda, dokud nechce někdo od hráčů získat jako platbu dluhu i něco jiného, než jen zase další papírek (který byl vytištěn státem). Amerika má v současnosti cca 27 trilionů dolarů státního dluhu. To je přes 130 % HDP. ČR má státní dluh na úrovni cca 29 % HDP (údaj z roku 2019), ale v souvislosti s pandemií covid-19 lze očekávat zhoršení tohoto parametru.

Jak můžeme ovlivnit míru zadlužení státu?

To je dobrá otázka. Státní dluh a státní hospodaření mají na starost naši zákonodárci. Tj. politici. A proto se domnívám, že tuto skutečnost může ovlivnit každý z nás tím, že se budeme pokoušet volit naše zákonodárce moudře. O což se tento rok budeme moci už pokusit. Vedle toho se můžeme co do našeho životního stylu rozhodnout, že nebudeme žít na dluh. Protože dluh musí vždy nakonec někdo zaplatit – například zvýšenou inflací, která znehodnocuje úspory. Ovšem mikroekonomické i makroekonomické parametry jsou důležité. Na deficitu záleží. V osobních a rodinných financích a ve státní kase taky. Oběd zdarma, jak říkají ekonomové, neexistuje. Je to jen iluze.

Bible říká na jednom místě v knize Přísloví tato slova: ,,Rozvážný vidí hrozbu a vyhne se jí, prosťáčci však jdou dál, až na to doplatí.” (Přísloví 27:12, B21) Kéž jsme tedy rozvážnými lidmi, kteří vidí dopředu hrozby, šedé labutě, a vyhneme se jim. Protože pokud budeme prosťáčci a půjdeme dál, doplatíme na to.

Jak může vypadat šedá labuť ve tvých osobních financích? Tím mám na mysli nepravděpodobné, ale možné nebezpečí, které máme ve zvyku ignorovat? Co třeba žít finančně až na doraz? Dokud máš příjem, na který jsi zvyklý, tak je všechno v pořádku. Co když se ale něco nevydaří? Jak to pak budeš řešit? Máš rezervu? Pojmenuj si pro sebe svou šedou labuť. Když o ní budeš vědět, mnohem lépe se před ní uchráníš. Budu rád, když ji napíšeš do komentáře ať můžeš inspirovat i ostatní čtenáře k odhalení té své.

Rád diskutuješ s ostatními o financích? Přidej se do naší uzavřené facebookové skupiny Poslušné peníze a sleduj nás na sociálních sítích IG a FB. Budu se těšit. 

Zdeněk Kolman

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..