E-book zdarma – Srovnej si peníze do latě

Máme pro tebe ověřený plán o 5 krocích, jak mít snažší život a více peněz.

e-book o penězich

Připravili jsme si pro tebe e-book, který dáváme zdarma (jen za tvůj e-mail a přihlášení k odběru novinek 🙂 ). V e-booku ti představíme 5 kroků, jak si dát peníze dát do latě.

Navíc tam najdeš bonusovou část, která se týká partnerské komunikace. Někdy se totiž může stát, že to každý z páru vidí trochu jinak, a už je oheň na střeše, často úplně zbytečně.

Nečekej hodně textu. Je to spíše pracovní sešit, kde si budeš odškrtávat, co už máš splněné a co ne. Věříme, že tě to bude motivovat projít všechny kapitoly a udělat ve svých financích pořádek. Sami jsme si to zkusili a výsledkem bylo, že nám to ulehčilo život a přineslo více peněz.

 

Jaké kapitoly v e-booku najdeš?

1. Vytvoř si rozpočet

První kapitola ti dá checklist, podle kterého si vytvoříš rozpočet. Checklist obsahuje 7 kroků a my věříme, že pokud se tím budeš řídit, rozpočet si zvládne udělat každý.

2. Udělej si revizi položek rozpočtu

Zaznamenávej si všechny své výdaje po dobu jednoho měsíce. Využít k tomu můžeš jednu z následujících metod:

  • zapisovat si výdaje do sešitu,
  • sbírat účtenky,
  • vše platit kartou.

Jakmile budeš mít pohromadě všechny své výdaje, vrhni se na 2. kapitolu – revize položek rozpočtu. Projdeš si tam 5 kroky, díky kterým můžeš odhalit, jestli jsi spokojený s tím, jak jsi s penězi naložil. Zapřemýšlej, jestli chceš něco změnit. Kdo ví, možná tam najdeš nějakou mezeru, která ti v dlouhodobém horizontu ušetří tisíce.

3. Zkontroluj si rezervu

O tom, jak velkou má mít člověk rezervu, se vedou dlouhé diskuze. Někdo doporučuje mít na účtu částku ve výši 6měsíčního příjmu, někdo 6měsíčních výdajů a někdo neříká nic konkrétního. K té poslední skupině se řadím i já. Věřím, že rezerva je něco velmi individuálního. Jaké faktory ovlivňují tvou rezervu se dozvíš v e-booku.

e-book o penezich

4. Stanovení finančních cílů

Když člověk ví, kam jde a kdy se tam chce dostat, je mnohem větší pravděpodobnost, že tam opravdu dorazí. V této kapitole se zamyslíš nad svými dlouhodobými cíli, které máš, a určíš si, do kdy je chceš splnit. Zároveň si také napíšeš, na jakém bodu své cesty se právě nacházíš.

A protože člověk je spíše motivovaný dělat menší kroky, sepíšeš si i krátkodobé cíle, které si chceš splnit nejpozději do 3 měsíců.

5. Daruj, šetři, utrácej

Jedna z naších největších finančních hodnot je, že věříme, že jsme pouze správci financí. Konečným vlastníkem je Bůh. Proto ještě dříve než jsme se s manželem vzali, jsme každý sám za sebe minimálně 10 % svého příjmu dávali. Když jsme se pak vzali, bylo automatické, že v tom budeme pokračovat. Máme rádi, když naše peníze pomáhají tam, kde je to potřeba. A někdy má člověk větší radost z toho, co daruje, než z toho, co dostane.

Poslední kapitola ti pomůže se zamyslet nad tím, kolik % svého příjmu chceš darovat, kolik chceš ušetřit a kolik chceš utratit.

Pokud jsi nikdy pravidelně peníze nedával a ani nevíš, kde začít nebo komu bys je dával, zamysli se, jaké téma je ti blízké a podle toho vyhledej nějakou organizaci.e-book o penězích, o rozpočtu, štědrosti, cílech, komunikace

Zajímá tě něco místního? Mrkni se, co dělají neziskové organizace ve tvém městě. Navštiv je, ověř si, jestli souhlasíš s jejich posláním, a pokud se ti to bude líbit, rozhodni se, jakou částku jim budeš pravidelně dávat.

Trápí tě znečištěné životní prostředí, ohrožené zvířecí druhy, nemocné děti, senioři, chudé země postižené covidem, ….? Může to být cokoliv. Vygoogli si, jaká organizace se snaží tento problém řešit, ověř si, že to není podvod, a vytvoř si závazek, že jim budeš pravidelně posílat konkrétní % svého příjmu.

K tomu ti pomůže 5. kapitola e-booku.

S manželem posíláme peníze do církve, kam už přes 10 let pravidelně chodím(e)? A nikdy nám peníze, které jsme poslali, nechyběly. Ba naopak, radujeme se, že můžou naše peníze dělat radost tam, kde je to potřeba.

Bonus: Pomocník pro partnerskou komunikaci

Máš partnera? Mluvíte spolu o penězích? Dochází mezi vámi někdy k nedorozumění, že jeden si chce koupit to a druhý ono? Jak spolu komunikovat, když každý chce utrácet peníze za něco jiného?e-book o penězích, jak mluvit s partnerem o penězích, manželé a peníze

Na závěr e-booku ti dáváme bonusovou část, ve které najdeš 5 velmi konkrétních tipů, jak o penězích mluvit a co prakticky dělat, když to každý vidí jinak. S manželem věříme, že je zdravé a správné spolu o penězích mluvit. A i když se někdy na něčem neshodneme, snažíme se doma vytvořit prostor, kde každý může říct svůj pohled na věc a kde se nakonec můžeme rozhodnout společně.

E-book je velmi krátký, má 13 stránek a je to návod, jak si udělat revizi ve svých financích. Vznikl tak, že jsme požádali North Point Community Church, zda bychom mohli přeložit několik jejich studijních doprovodných materiálů ve formě oddělených souborů. North Point je americká církev, která ve své službě zvané Money Wise pomáhá lidem, kteří jsou zadlužení, nemají pořádek ve financích, nikdo je to neučil a neví, kde začít. Vytvořili celý video kurz, který můžeš zhlédnout zdarma na YouTube. Pokud umíš anglicky, doporučuji se na video kurzy mrknout.

A teď už si stáhni zdarma e-book Srovnej si peníze do latě.